NAZDAROVIJE: Srpski đaci sve više uče ruski zbog Južnog toka!
Odluka o početku izgradnje deonice gasovoda "Južni tok" kroz Srbiju naglo je povećala interesovanje đaka za učenje ruskog jezika, a i dolazak kineskih investitora utiče da sve više đaka želi da izučava ovaj jezik.
Ruski jezik ranije nije bio popularan, ali sa najavom izgradnje "Južnog toka" interesovanje je naglo poraslo, naročito u Vojvodini, rekla je pomoćnica ministra prosvete Vesna Fila, navodeći da "Ministarstvo prosvete mora brzo da odgovori na te izazove".
Ona je objasnila da se poziv stranim investitorima da ulažu u određene regione u Srbiji direktno odražava na interesovanje mladih za jezik zemlje iz koje dolazi investicija. Kada je u pitanju kineski jezik, Fila je istakla da će pilot-projekat učenja ovog jezika u našim školama, uveden prošle godine, najverovatnije biti produžen do kraja školske godine, a nakon toga nadležni će odlučiti na koji način će kineski ući u škole, da li kao izborni predmet.
- Upravo se završava vrednovanje pilot-projekta, u saradnji sa beogradskim Konfucije institutom i Institutom Hanban iz Pekinga - rekla je Fila i podsetila da oko 2.500 đaka u Srbiji sada uči kineski u 35 škola. Troškove za kineske nastavnike dele Kina i Srbija, Kinezi obezbeđuju plate, dali su didaktički materijal, udžbenke, a Srbija im plaća smeštaj.
Osnovna ideja je da, umesto kineskih nastavnika, naši sinolozi, koji diplomiraju na beogradskom Filološkom fakultetu, predaju kineski.
- Videćemo koliko imamo kompetentnih diplomiranih nastavnika i da li mogu da preuzmu taj posao - rekla je Fila.
Fila navodi da su naša deca talentovana za jezike. Na međunarodnim takmičenjima postižu sjajne rezultate, a nedavno je jedna grupa boravila u Kini i vratila se sa laskavim priznanjaima o znanju kineskog jezika.
U školama u Srbiji nudi se sedam stranih jezika - engleski, francuski, nemački, ruski, italijanski, španski, grčki i kineski kao pilot-projekat.
Osim stranih investitora, na izbor jezika utiču i mediji, pa je za vreme ekspanzije latino-američkih serija španski bio izuzetno tražen.
Ipak i dalje je najveće interesovanje za engleski, jer oko 90 odsto đaka u prvom razredu počne da uči engleski. Od petog razreda uvodi se i drugi strani jezik, pa deca uče francuski, ruski, nemački, u zavisnosti od regiona i dolaska investitora.
Tako u kragujevačkim školama đaci su sve više okupirani italijanskim jezikom zbog dolaska "Fijata". Italijanski i španski uči od 3.000 do 4.000 đaka.
U Pirotu, od pre dve godine fabrika "Tigar" radi sa francuskom firmom "Mišlen", pa je u tamošnjim školama uvedena dvojezična nastava - deca deo gradiva uče na francuskom, deo na srpskom jeziku, po našim nastavnim planovima i programima.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Snežna vejavica u Pančevu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.