ZAŠTITA AGRARA: Vlada uvodi posebne carine za meso, kobasice, mleko, voće, povrće...
Od 1. januara 2013. postepeno će biti smanjivane dažbine na uvoz određenih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz Evropske unije (EU), a pomoćnik ministra u Ministarstvu poljoprivrede Milanka Davidović naglasila je da je Vlada Srbije, zbog zaštite domaćeg agrara, odredila proizvode na koje će se ipak plaćati posebne dažbine pri uvozu.
- Odlukom o određivanju proizvoda za koje se plaća posebna uvozna dažbina u 453 tarifne linije obuhvaćeni su razni proizvodi, među kojima su sve vrste mesa, kobasice, mleko, jogurt, maslac, margarin, sve vrste sireva, živinska jaja i krompir - rekla je pomoćnik ministra Davidović.
Na spisku tih proizvoda su, takođe, razne vrste svežeg i smrznutog povrća, zatim grožđe, jabuke, kajsije, šljive i drugo voće, pripremljeni i konzervisani proizvodi od mesa, šećera, supe, čorbe, rakija, alkoholna pića, duvan.
Davidović je rekla da iznos posebne dažbine zavisi od vrste proizvoda - na primer, najniži iznos je dinar po komadu za sveža jaja, a najviši 80 dinara po kilogramu za sve vrste sireva.
Pomoćnica ministra je pojasnila da će sve posebne dažbine biti naplaćivane prilikom carinjenja i da to mogu biti prelevmani i specifične carine.
Odluka o određivanju proizvoda na koje se plaća posebna carina u skladu je sa propisima koji važe za naplaćivanje carina i predstavlja deo uvozne zaštite u oblasti poljoprivrede.
Odluka je specifična, rekla je Davidović, jer se ne propisuje za industrijske proizvode, već samo za poljoprivredne i prehrambene proizvode i donosi se na kraju godine, a stupa na snagu od 1. januara 2013.
Zaštitne carine na uvoz pojedinih poljoprivrednih proizvoda postojaće, prema Prelaznom trgovinskom sporazumu sa EU, do 2014, ali problem konkurentnosti srpskih proizvoda nije cena, nego mala produktivnost, ocenio je savetnik predsednika Privredne komore Srbije Vojislav Stanković.
Povodom odluke Vlade da odredi poljoprivredne proizvode za koje je predviđena zaštitna carina-prelevman, kod uvoza, Stanković je podsetio da tranzicioni period sa postepenim smanjenjem tih carina traje šest godina, ali da ga Srbija nije dovoljno iskoristila da podigne konkurentnost.
- U narednom periodu, znači do 2014, Srbija mora linearno kod svih proizvoda poljoprivrednog porekla da radi na podizanju produktivnosti, što je jedan od osnovnih faktora konkurentnosti - istakao je Stanković.
(I. M. / Tanjug)
Video: Igor Benčina o filmu "Volja sinovljeva"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.