OVI POSLOVI SU HIT! Top 18 najtraženijih zanimanja u 2013. godini!

 
  • 0

Prema listi najtraženijih zanimanja koju je objavio i magazin "Forbes", ubedljivo "najbolji dani" u narednoj godini očekuju programere! U Srbiji su takođe atraktivna IT zanimanja, najtraženiji su programeri, administratori mreže, dizajneri

Koja su top-zanimanja u narednoj godini, koja od njih će biti najplaćenija, te koliko će broj ovih stručnjaka rasti u budućnosti, pokazuje najnovije istraživanje koje su za američko tržište sproveli "CareerBuilder" i "Economic Modeling Specialists Intl".

Prema ovoj listi najtraženijih zanimanja koju je objavio i magazin "Forbes", ubedljivo "najbolji dani" u narednoj godini očekuju programere (softver developere). Njihove prosečne godišnje plate prelaze ni manje ni više nego pet cifara, a broj otvorenih radnih mesta za ovu struku od 2010. godine porastao je za oko sedam odsto. U Americi prosečna godišnja plata programera iznosi čak 90.530 dolara, te ne čude prognoze da će broj stručnjaka za razvoj softvera do 2020. porasti za oko 30 odsto.

U Srbiji su takođe atraktivna IT zanimanja, a najtraženiji su programeri, administratori mreže, dizajneri. Prema rezultatima istraživanja Republičkog zavoda za statistiku, prosečna plata programera u septembru ove godine iznosila je bruto 105.815 dinara. Ipak, još puno radnih mesta čeka da bude popunjeno.

- Svake godine u našoj zemlji ostane preko pet hiljada slobodnih radnih mesta u oblasti informacionih tehnologija. Koliko je ovo traženo zanimanje, pokazuje i činjenica da mnoge studente ITS-a, već na drugoj ili trećoj godini, iako još nisu završili studije, regrutuju IT kompanije jer nema dovoljno stručnjaka u ovoj oblasti - objašnjava prof. dr Valentin Kuleto, dekan Visoke škole za informacione tehnologije (ITS) i osnivač Srednje škole za informacione tehnologije (ITHS), dodavši da je opredeljenje za ovu profesiju pravi izbor.

U vrhu "Forbes"-ove liste najtraženijih zanimanja našli su se i računovođe i revizori, kao i marketing istraživači i stručnjaci, čije su prosečne godišnje plate za oko trećinu manje od onih koje imaju programeri.

Prema istoj listi, top 18 zanimanja za 2013. godinu su:

1. Softver developer (programer) - od 2010. godine, porast potražnje ovog zanimanja je 7%, a prosečna plata je $90.530 godišnje.

2. Računovođe i revizori - od 2010. godine, porast potražnje je 3%, a prosečna plata iznosi $61.690 na godišnjem nivou.

3. Marketing istraživač i marketing specijalista - od 2010. godine, potražnja je za 10% veća, a prosečna plata je $60.570 godišnje.

4. Analitičar informacionih sistema - od 2010. godine, porast potražnje je 5%.

5. Menadžer ljudskih resursa - od 2010. godine, potražnja je za 5% veća.

6. Administrator mreže i administrator inofrmacionih sistema - od 2010. godine, porast potražnje ovog zanimanja je 5%.

7. Predstavnik prodaje - od 2010. godine, potražnja je za 4% veća.

8. Analitičar za bezbednost informacionih sistema, veb-nženjeri i dizajneri informacionih sistema - od 2010. godine, potražnja je porasla za 5%.

9. Mašinski inženjeri - od 2010. godine, porast potražnje ovog zanimanja je 6%.

10. Industrijski inženjeri - od 2010. godine, porast potražnje je 5%.

11. Programeri - od 2010. godine, porast potražnje je 3%.

12. Finansijski analitičari - od 2010. godine, porast potražnje je 4%.

13. Specijalisti za odnose s javnošću - od 2010. godine, porast potražnje je 4%.

14. Menadžeri za logistiku - od 2010. godine, porast potražnje je 8%.

15. Administratori baza podataka - od 2010. godine, porast potražnje je 7%.

16. Event planeri - od 2010. godine, potražnja je porasla za 10%.

17. Finansijski kontrolori - od 2010. godine, potražnja je porasla za 3%.

18. Lični finansijski savetnici - od 2010. godine, porast potražnje ovog zanimanja je 3%.

"LINK group" je kompanija koja se već 15 godina uspešno bavi profesionalnom edukacijom i sertifikacijom iz oblasti informacionih tehnologija i savremenog poslovanja. Lider je u obrazovanju na daljinu na prostoru jugoistočne Evrope i pionir u svetu u razvoju softverskih rešenja za onlajn edukaciju.

U okviru obrazovnog sistema "LINK group"-a svoju delatnost obavljaju četiri obrazovne institucije: ITAcademy, BusinessAcademy, Visoka škola strukovnih studija za informacione tehnologije (ITS) i Srednja škola za informacione tehnologije (ITHS). Kvalitet i ugled ovih ustanova potvrđuju partnerstva i sertifikacije vodećih svetskih kompanija i obrazovnih institucija -  "Microsoft", "Apple", "Adobe", "VUE", "Prometric", ispitno odeljenje Cambridge Univerziteta - kao i akreditacija Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja RS. Putem učenja na daljinu, "LINK group" okuplja polaznike u preko 120 zemalja širom sveta.

(Telegraf.rs)

Video: Bela kuća konferancija za novinare Karin Žan-Pjer

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA