IGNJATOVIĆ: Nadam se da će biti "Parade ponosa" 2013. godine!
Direktor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Dušan Ignjatović smatra da se u Srbiji generalno poštuju ljudska i manjinska prava i da je stanje mnoge bolje nego pre 15 ili 20 godina, ali da mesta za unapređenja ima, posebno kad su u pitanju manjinske grupe.
On je precizirao da su to pre svega pripadnici romske nacionalne manjine, stare i bolesne osobe, izbeglice, interno raseljena lica, predstavnici LGBT populacije, ali i pripadnici nacionalnih manjina.
Upozoravajući na to da je jasno da u društvu postoji određeni stepen homofobije, Ignjatović je uoči 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, izrazio nadu da će iduće godine biti organizovana "Parada ponosa".
- Nadam se da ćemo omogućiti ljudima da bez tenzija koriste prava koja su im garantovana Ustavom i zakonima - rekao je Ignjatović, i upozorio na to da se postojanje određenog stepena homofobije u društvu najbolje videlo 2010. godine na "Paradi ponosa" koja je tada održana.
Kako je istakao, važno je da građani shvate da postoje oni koji se razlikuju po seksualnom opredeljenju, a koji pritom "nisu pali s Marsa, niti su uvezeni iz inostranstva".
- Oni su naši prijatelji, braća i sestre koji žive među nama i koji hoće da ostvaruju svoja prava kao i svi ostali - rekao je Ignjatović.
Ignjatović je rekao da očekuje da će rešavanju problema doprineti usvajanje Nacionalne strategije za borbu protiv diskriminacije, koja bi, očekuje se, trebalo da do drugog kvartala iduće godine bude predložena Vladi na usvajanje. Cilj te strategije je da se od 2013. do 2018. godine smanji nivo diskriminacije.
Prva verzija antidiskriminacione strategije objavljena je na sajtu Kancelarije kako bi svi koji to žele mogli da komentarišu, a sa ciljem da se prvobitni tekst unapredi.
- Važno je da se sagleda stanje u kome se sada nalazimo i da se postave neki realistični ciljevi koji bi zaista mogli da budu ispunjeni - rekao je Ignjatović i izrazio nadu da će usvajanje strategije doprineti da na kraju 2018. godine može da se kaže da je nivo diskrimnacije u zemlji smanjen i da je strategija bila uspešna.
On je dodao da država mora da učini sve da svakom građaninu, bez obzira na seksualno, versko i nacionalno opredeljenje, odnosno da li pripada većini ili manjini obezbedi da koristi u punom kapacitetu svoja prava.
Prema njegovim rečima, treba raditi na tome da u jednom trenutku održavanje Parade ponosa postane normalna stvar.
- Moramo da prihvatimo različitosti, odnosno da i drugi ljudi imaju prava koja država mora da zaštiti - rekao je Ignjatović i dodao da ne veruje da je preko noći moguće promeniti stvari.
Kada su u pitanju manjine, on je istakao da je neophodno što pre reaktivirati rad Republičkog saveta nacionalnih manjina koji se sastoji od predstavnika svih nacionalnih saveta nacionalnih manjina i relevantnih državnih institucija.
On je naveo i da je dobro što je u ovoj godini u budžetu planirano nešto više novca za nacionalne savete manjina.
- To će biti simbolično povećanje, ali mislim da je dobro što država to radi jer tako pokazuje da daje određenu važnost tom pitanju - rekao je Ignjatović i podsetio da 2014. godine slede novi izbori za nacionalne savete.
On je istakao da Kancelarija nije nadležna za sprovođenje tih izbora, ali da ima određenu ulogu u njima i da će pokušati da bude posrednik između nacionalnih saveta i drugih državnih organa koji su nadležni.
Ignatović je istakao da Kancelarija radi i na rešavanju problema sa kojima se suočavaju Romi, ali i Nacionalni saveti Bošnjaka i Albanaca.
On je naveo da su se on i predstavnici Kancelarije više puta sastajali sa Esadom Džudževićem koji se nalazi na čelu Bošnjačkog nacionalnog veća, ali i sa predstavnicima Nacionalnog saveta Albanaca kako bi se rešili problemi sa kojima se oni suočavaju i to u sve četiri oblasti u kojima su nadležni saveti- obrazovanju, kulturi, upotrebi jezika i pisma i informisanju.
- Pokušavamo da ukažemo gde albanska nacionalna manjina vidi probleme i da li je moguće nešto rešiti - rekao je Ignjatović, i dodao da bi prvo na jugu Srbije trebalo da se obezbedi stabilnost.
Ignjatović je istakao da Kancelarija, na čijem je čelu, želi da što više promoviše principe tolerancije, odnosno poštovanja različitosti i odricanja od nasilja, jer je to osnovni preduslov da poštovanje ljudskih prava bude bolje, ali i da bi se ostvarili principi demokratskog društva, kojem težimo.
Ipak, ukazao je on, oblast ljudskih prava moramo da uredimo zbog nas samih, a ne zbog toga što to neko od nas traži.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Pas sa Cetinja čeka decu koja nikada neće doći
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
efge
to je sad stvarno najhitnije....tztztz
Podelite komentar
Sumadinac
Vodi ih kod tebe kuci pa nek setaju !
Podelite komentar
OOUR
Neće je biti.
Podelite komentar