Svaki šesti građanin Srbije dao mito!

  • 0

Svaki šesti građanin Srbije neposredno je podmitio nekog lekara ili opštinskog službenika, dok 30 odsto građana poznaje nekog ko je dao mito, rekao je danas stalni predstavnik Programa UN za razvoj (UNDP) u Beogradu Vilijam Infante.

Na skupu posvećenom razvoju antikorupcijskih mera, on je istakao da podizanje poverenja građana prema svim nivoima vlasti igra značajnu ulogu u sprečavanju korupcije.

- Lokalne vlasti moraju da budu transparentne u svom radu i odgovorne građanima. Veliki iskorak u tom smislu predstavlja činjenica da je pet opština i gradova u Srbiji, među kojima su Kragujevac, Golubac, Užice, Smederevo i Vračar, usvojilo građanske povelje koje će obezbediti kvalitetnije usluge građanima - kazao je Infante.

Član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Čedomir Čupić rekao je da Srbija tokom poslednje tri godine stagnira u borbi protiv korupcije.

- Korupcija zaustavlja razvoj društva, ona podstiče siromaštvo i nezaposlenost. Taj problem se ne može rešavati parcijalno - izjavio je Čupić.

Prema njegovim rečima, borba protiv korupcije mora biti sistemska, sistematična i organizovana, a ključ sistemskog pristupa u iskorenjivanju korupcije predstavlja donošenje Zakona o poreklu imovine, čije je usvajanje najavljeno za februar 2013. godine.

Čupić je naglasio da bi tokom prvih šest meseci primene tog zakona bilo potrebno da se utvrdi poreklo imovine osoba iz tužilaštva, policije i sudstva koje su neposredno angažovane na iskorenjivanju korupcije, posle čega bi usledila provera porekla imovine 300 najbogatijih ljudi u Srbiji.

(Telegraf.rs / Beta)

Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA