SRBIJA ODREŠILA KESU: 138 miliona odštete za neosnovan pritvor!

  • 1

Građanima koji su "neosnovano" boravili u pritvoru država će samo za 2012. godinu morati da isplati 138 miliona dinara odštete. Ovih ljudi ima više od 500, a dan u pritvoru "naplaćuju" oko 4.000 dinara. Najveći prihod od odštete "zaradio" je Predrag Maletić iz Prograra, u Surčinu, koji je uhapšen u akciji "Sablja".

Prema rečima portparola Prvog osnovnog suda Ivane Ramić, neosnovanii pritvor u praksi ne postoji i ova mera se uvek izriče sa razlogom.

- Ako je pritvor određen, to je učinjeno u skladu sa zakonom i za tu meru je postojao razlog. Opasnost od bekstva, uticaj na svedoke ili opasnost od ponavljanja istog krivičnog dela su razlozi zbog kojih se određuje pritvor - objasnila je Ramićeva za dnevni list "Informer".

Ipak, kako je istakla, ako je osumnjičena osoba oslobođena odgovornosti, može od Ministarstva pravde da straži odštetu u parničnom postupku.

Kako je objasnio bivši sudija Ivan Bajazit, u tom slučaju najpre se pokušava sa sporazumom između oštećenog i pomenutog ministarstva, u vezi sa odštetom. On objašnjava da zahtev za odštetom zavisi od dužine pritvora, ali i od posledica koji je boravak u pritvoru imao na osumnjičenog i njegovu porordicu.

- Traži se najčešće oko 100 evra po danu, a država u startu nudi mnogo manje. Onda se vode pregovori kako bi se došlo do cifre koja bi zadovoljila i oštećenog i državu. Ako dogovora nema, onda se ide na parnicu - kaže ovaj bivši sudija.

Svojevrsn rekorder u ovoj oblasti je Predrag Maletić iz Prograra, u Surčinu. On je u pritvoru proveo tri godine i do sada je dobio oko 70.000 evra odštete. Ipak, njegov advokat Dušan Mašić kaže da to nije konačna cifra, jer je suđenje u toku.

- Maletić je pritvoren nakon "Sablje", kada je osumnjičen da je pripadnicima "zemunskog klana" Dušanu Spasojeviću i Dejanu Milenkoviću pomogao da pobegnu nakon ubistva Zorana Đinđića. Međutim, ispostavilo se da su tog dana njih dvojica, bežeći od potere, slučajno upali baš u kuću Maletića i njega i njegovu porodicu tri dana držali kao taoce, dok nisu otišli dalje - kaže advokat Mašić.

On dodaje da je njegov klijent u ovom periodu doživeo pravu torturu.

- On je žrtva "zemunaca" bio zajedno sa suprugom, koja je bila trudna i dva maloletna sina, a proveo je tri godine u pritvoru osumnjiččen da je bio saradnik "zemunaca". Tada je njegova supruga od šoka izgubila dete. Pre hapšenja je radio kao mašinista na reni-bunaru u beogradskom Vodovodu, ali je nakon hapšenja ostao bez posla. Još nismo završili sa pitanjem odštete, jer mu je od života napravljen pakao - rekao je Mašić.

(M. S. / Izvor;: Informer)

 

 

Video: Plenković: Zgroženi smo tragedijom u školi u Prečkom, učenici su zbrinuti u bolnicama

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • nebojsha78

    3. decembar 2012 | 10:33

    zbog bahatih policajaca i tužioca,se ovakve stvari dešavaju.. trebalo bi dopuniti zakon,da snose odgovornost i tužioc i policajac,koji nisu odradili svoj posao profesionalno,a za šta su jako dobro plaćeni !!! zato što naša država nema taj luksuz.da plaća sumnjive tipove,zbog nesposobnosti tužioca i policije !!! da se njima odbije od plate,za svaki nedovoljno obrađen predmet,a za koji bi uz njihovo isticanje na oglasnoj tabli policije ili suda ,stojala i njihova slika,pa da na kraju godine se zna ko je ne sposoban u svojoj službi !!! pitao bih onda gospodu,da li bi tada radili odgovorno svoj posao ...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA