MAMOGRAFI OSTAJU U SRBIJI: Imamo radiologe, ali su prezaposleni
- Dovoljan broj lekara je prošao obuku i zna da radi, ali nemate pravo nekoga da terate da radi ako za to nije plaćen. Iako imaju po zakonu šestočasovno radno vreme, provode najmanje osam do devet sati na poslu - kazao je Rakočević, koji se nalazi na čelu Stručne komisije za radiologiju
Direktor Instituta za onkologiju Zoran Rakočević izjavio je da neobučenost kadrova nije razlog zašto nije rađen nacionalni program prevencije raka dojke na memografima iz japanske donacije, već nedovoljna organizacija i manjak novca. On je ocenio da se početak skrininga može očekivati od marta iduće godine.
Rakočević je kazao da dovoljan broj radiologa zna da čita nalaze sa ovih dijagnostičkih uređaja, ali je problem nastao zbog nedovoljno dobre organizacije i obezbeđivanja novca za taj posao.
- Dovoljan broj lekara je prošao obuku i zna da radi, ali nemate pravo nekoga da terate da radi ako za to nije plaćen. Iako imaju po zakonu šestočasovno radno vreme, provode najmanje osam do devet sati na poslu - kazao je Rakočević, koji se nalazi na čelu Stručne komisije za radiologiju.
Rakočević navodi da se početak skrininga "u najboljem slučaju" može očekivati od 1. marta, jer do tada se mora pripremiti organizacija, ali i promeniti odredba zakona u kojoj stoji da jonizujuća zračenja ne mogu da se koriste za preventivne preglede.
On je kazao da se dnevno u Institutu za onkologiju i radiologiju uradi između 80 i 100 memografskih pregleda, a da je plata radiologa, sa minulim radom i nekoliko sati prekovremenog rada 70.000 dinara.
- Ako nekoga zadužite da radi i skrining program, morate da predvidite dodatna sredstva, a u velikom broju ustanova gde je instalirana oprema u ugovore nije ušao taj povećani obim posla - rekao je dr Rakočević.
(I. M. / Tanjug)
Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.