UBIJAJU TABLOIDE: Britanska država će kontrolisati medije!

 
  • 0

Zbog skandala oko prisluškivanja medijskih ličnosti, u Britaniji je pokrenuta istraga koja je rezultirala preporukama po kojima država i mediji treba da sarađuju a rad medija kontrolisaće nezavisno telo

Britanska komisija će u okviru "Istrage Leveson", nakon nekoliko meseci čekanja, objaviti svoje preporuke za regulaciju britanske štampe. Ove preporuke će "na velika vrata" uvesti kontrolu medija od države i najverovatnije uticati na kraj tamošnjeg tabloidnog novinarstva.

Istraga je pokrenuta 2011. godine, nakon skandala oko prisluškivanja telefona, u koje je bio umešan "News of the World" medijskog magnata Ruperta Mardoka. Skandal se toliko proširio da je britansku štampu povezao sa Vladom i policijom, a priča je stigla i do britanskog premijera Dejvida Kamerona.

Naime, bivši direktor za komunikacije Kameronovog kabineta Endi Koulson uhapšen je zbog sumnje da je umešan u prišlukivanje telefona i podmićivanje javnih službenika dok je bio urednik od 2003. do 2007. godine u ugašenom tabloidu "News of the World".

Prema informacijama koje prenosi "Bussines Insider", dokument koji je izradila komisija prosleđen je britanskom premijeru i sadrži oko 2.000 strana.

Premijer je najavio da će podržati ove predloge, što bi moglo da znači kraj britanske tabloidne štampe kakvu poznajemo. Naime, kako je ranije preneo BBC, preporuke će uvesti jednu vrstu zakonske regulative za štampu koju će sprovoditi nezavisno telo. Takođe, biće ozakonjene i preporuke o tome kako bi država i štampa trebalo da rade zajedno. Ovo znači da je "odzvonilo" tabloidnoj, paparaco i skandala gladnoj" štampi u Britaniji kakvu poznajemo.

Britanski mediji veoma burno reaguju na ove predloge. "Daily Mail" objavio je tekst o sličnom sistemu primenjenom u francuskoj štampi i ovakvu ideju sa prezirom odbacio, dok je nedeljnik "Spectator" napisao da će bez uvijanja odbiti svako centralizovano zakonom regulisano rešenje države po ovom pitanju.

Džon Gaper iz "Financial Timesa" smatra je da je ovo strašan momenat za britansko zakonodavstvo, jer "će se Britanija vratiti na 1694. godinu kada je država licencirala novine, a to stanovište je davno napušteno".

- Ovo je zastrašujući trenutak britanske medijske i ustavne istorije. Zbog ove zloupotrebe od Kamerona i drugih političara, Velika Britanija mogla bi da bude vraćena u vreme državnog licenciranja štampe koje je ukinuto još 1694. godine. Skoro sto godina kasnije, SAD su usvojile Prvi amandman novog ustava, sprečavajući Kongres da ograniči slobodu govora ili slobodu štampe - rekao je Gaper.

(M. S. / Izvor: businessinsider.com)

 

 

Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA