KINESKE DINASTIJE: Deca revolucionara dominiraju novim rukovodstvom!

  • 0

U Kini su poznati kao "kneščići", privilegovana deca revolucionara koji su sa Mao Cedungom osnovali Narodnu Republiku Kinu.

U najnovijoj smeni generacija rukovodilaca koje je izvedena na partijskom kongresu u Pekingu sredinom meseca upada u oči da je posedovanje porodičnog revolucionarnog pedigrea bila jedna od najvažnijih stvari za napredovanje ambicioznih partijskih kadrova.

Od sedam članova najuticajnijeg partijskog tela, Stalnog komiteta Politbiroa, četvorica su članovi "crvene aristokratije", koje predvodi novi generalni sekretar Sji Ðinping.

Uspeh "kneščića" ne treba da bude iznenađenje, kažu za Rojters analitičari i partijski insajderi. Retko kada je u njenih šest decenija na vlasti partija bila u stresnijoj situaciji nego sada. Gnev javnosti zbog korupcije, sve veće razlike između bogatih i siromašnih i ogromno uništavanje čovekove, dovelo je do poljuljanog autoriteta vladajuće partije.

S obzirom na osnovni partijski zadatak, očuvanja vlasti u zemlji, dovođenje toliko "kneščića" na vrhovne položaje je neka vrsta političkog obezbeđenja da će sadašnja partijska i državna politika biti očuvana.

- U suštini kneščići zagovaraju očuvanje jednopartijske diktature - kaže Džang Lifan, politički komentator iz Pekinga. Po njemu to je njihova "osnovna politika".

Do uspona "kneščića" došlo je i pored pada jednog od njihove sorte, šefa partije megapolisa Čongćinga, Boa Silaija koji je i sam bio kandidat za Stalni komitet kao sin jednog od bliskih saradnika Mao Cedunga. Njegova uzlazna karijera naglo je prekinuta istragom u velikom političkim skandalu u koji je bila umešna i njegova supruga osuđena kasnije zbog ubistva britanskog biznismena.

I sam Bo je suočen s mogućim suđenjem zbog korupcije i zloupotrebe vlasti.

U borbi za vlast "kneščići" su osim pedigrea dobili i podršku bivšeg predsednika Ðiang Cemina (86) koji je viđen kao uticajni činilac iz senke prilikom donošenja odluka u partijskim kadrovskim kombinatorikama.

Ðiang već dugo vremena podržava uspon Sjia i pomogao je u izboru i drugih "kneščića" u Stalni komitet. I sam Ðiang je neka vrsta "kneščića" pošto je njegov ujak, koji je umro 1939. slavljen kao heroj revolucije koja je dovela komuniste na vlast 1949. godine. Ðiang se nada da će podržavajući Sjia i nove rukovodioce očuvati svoje nasleđe i zaštititi porodicu.

Novi stalni komitet je prvi u kome dominiraju "kneščići". Ðiangov naslednik Hu Ðintao je bio prvi među jednakima u predhodnom rukovodstvu i sam se uzdigao do vrha svojim radom u kineskoj omladini bez ikakvih porodičnih veza.

Sada prema nekoliko analitičara, većina visokih partijskih rukovodilaca došla je do položaja u skladu sa predviđanjima nekadašnjeg ekonomskog maga i jedno vreme člana Stalnog komiteta, Čen Juna koji je rekao: "Zemlju pod nebeskim svodom treba jednog dana dati u ruke kneščićima, kojima može da se veruje da neće iskopati grob partiji".

Pored Sjia (56), u Stalnom komitetu od članova s porodičnim vezama s predvodnicima kineske revolucije su i zamenik premijera Vang Chišin, koji će biti zadužen za partijsku borbu protiv korupcije, bivši šef partije Šangaja Ju Džengšheng (67) najstariji član komiteta i Džang Deđiang, koji je studirao ekonomiju u Severnoj Koreji i zamenio Boa na mestu šefa partije Čongćinga.

(M. B. / Tanjug)

Video: Pas sa Cetinja čeka decu koja nikada neće doći

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA