POLICIJO, REAGUJ! Aplikacija pomaže da izbegnete patrole MUP-a!

  • 6

Vlasnici smartfona "bogatiji" su za aplikaciju "Naša patrola", koja im otkriva mesta na kojima su stacionirane saobraćajne patrole i olakašava njihovo izbegavanje. To praktično znači da se i vozači koji vozilom upravljaju u alkoholisanom stanju mogu lako spasti od novčanih ili zatvorskih kazni. Posebno je zabrinjavajuće to što ova aplikacija, koja ugrožava bezbednost kako vozača tako i drugih učesnika u saobraćaju, nije protivzakonita.

Aplikacija funkcioniše tako što svaki korisnik može da prijavi gde se u bilo kom trenutku nalazi neka policijska patrola, na celoj teritoriji Srbije. Posebna "pogodnost" je to što vozači dobijaju zvučno obaveštenje ako je policija udaljena od njih manje od 1.200 metara.

Predsednik Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović kaže da ova aplikacija nije nezakonita, ali upozorava da je opasna po bezbednost svih učesnika u saobraćaju.

- Samo postojanje ove aplikacije nije protivzakonito jer je rad policije javan. Ali sa moralne tačke gledišta, ona je vrlo problematična i, što je najgore, veoma opasna po bezbednost. Ona daje mogućnost alkoholisanom vozaču da stigne od tačke A do tačke B, da na tom putu izbegne policiju i da ugrozi život svih učesnika u saobraćaju. Možemo opravdano da se zapitamo da li će se tvorac te aplikacije osećati odgovornim ako pijani korisnik usmrti nekoga na toj putanji koju je prešao pijan, a koju su mu upravo oni preporučili - rekao je Okanović za dnevni list "Pres".

On upozorava da ova aplikacija možda može da pomogne nesavesnim vozačima da izbegnu policiju, ali ne može da ih spase od posledica saobraćajne nezgode.

- Na sreću, patrole vrlo brzo menjaju mesta kontrole, a i sve je veći broj presretača i mobilnih patrola koje ova aplikacija ne može da locira - kaže Okanović.

Direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Stojadin Jovanović kaže da posledice ovakvih aplikacija mogu da budu opasne.

- Umesto da stvaramo vozače koji poštuju propise, ova aplikacija ih navodi da te iste propise izbegavaju - rekao je Jovanović.

Ministarstvo unutrašnjih poslova proverava kako radi sistem po kom funkcioniše ova aplikacija.

- Ako se taj sistem bazira na dojavama građana, tu nema elemenata krivične odgovornosti, ali ako se ispostavi da je narušen sistem naše komunikacije zarad otkrivanja lokacija policijskih patrola, onda tu ima osnova za ozbiljnu istragu - kažu u policiji.

(M. S. / Izvor: Press)

Video: Vučić: SAD sankcijama žele da Rusi nemaju više nikakvog interesa u NIS-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • najprovokator

    9. novembar 2012 | 14:54

    pa murija ništa drugo ni ne radi samo drkaju nas vozače...malo neka oni duvaju...

  • Sitizex

    29. mart 2016 | 17:24

    Aplikacije ovog tipa mozda jesu moralno problematicne, ali samo do nekle. Siguran sam da je i pisac ovog texta bar nekad ablendovao drugom vozilu kao znak da ide unsusret patroli, ne znajuci da li je taj drugi vozac pijan, drogiran ili neato drugo. Nasa policija pre svega nema.elemente osnovne kulture i ponasanja a ni poznavanja zakona. Ni nasi zakonodavci nisu upoznati dovoljno sa uslovima u nasoj zemlji izgleda a ni sa uslovima u policiji cim prepisuju takve zakone. Nasa policija treba da se pokrije usima pod broj jedan jer oni prvi ne ispunjavaju skoro ni jedan uslov za ucestvovanje u saobracaju inda se okanu naroda i puste ga da vozi. Ja licno podrzavam svaki vid izbegavanja nasih dragih plavusa jer me sramota kakve sve budale izigravaju zakon u nasoj zemlji.

  • dzoni

    9. novembar 2012 | 10:59

    Hvala za info. Bas sam se nasekirao zbog ugrozavanja bezbednosti.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA