AKO IH IMATE U ŠTEKU: Nemačke marke možete da zamenite u NBS

  • 0

Nemačka marka nije zvanična valuta ove države više od decenije ali je, pored Nemačke, u Srbiji možete i dalje zameniti. Manje poznato je da zvanična lista Narodne banke Srbije pored nemačke marke sadrži još 10 valuta koje se, zvanično, više ne koriste.

- Razlog za računanje i objavljivanje ovih kurseva je potreba vođenja knjigovodstvenih evidencija u bankama - rečeno je "Novostima" u NBS.

Na zvaničnoj kursnoj listi ukupno je 28 stranih valuta. Od toga 17 valuta služi kao zvanično sredstvo plaćanja, a 11 valuta više ne, pošto pripadaju državama koje su prihvatile evro. Bivša nemačka valuta može još da se zameni, ali samo za dinare.

- Iako evrozona ima 17 zemalja članica, NBS na svojoj kursnoj listi kotira samo kurseve dinara prema 11 valuta zemalja članica čije valute je kotirala i pre ulaska tih država u monetarnu uniju - objašnjavaju u NBS.

To su austrijski šiling, belgijski franak, finska marka, francuski franak, nemačka marka, grčka drahma, irska funta, italijanska lira, portugalski eskudo, španska pezeta i luksemburški franak.

Nemačku marku i ostale bivše nacionalne valute zemalja članica evrozone moguće je zameniti za evro samo u matičnim centralnim bankama. Kod nas propisi dozvoljavaju da banke i ovlašćeni menjači otkupljuju i strani novac ovih 11 zemalja koje se kotiraju na zvaničnoj kursnoj listi, i to za - dinare. Ali ovakve transakcije davno nisu zabeležene.

Kada je reč o ukupnom prometu stranim novcem u Srbiji, za prvih deset meseci ove godine, banke su po osnovu menjačkih poslova ostvarile promet u iznosu od 1,3 milijarde evra. U istom periodu, otkupljujući i prodajući strani novac ovlašćenim menjačima, ostvarile su promet od 1,8 milijardi evra. Kada se ovo preračuna na mesečnom nivou, prosek bankarskog prometa stranim kešom iznosi 129,5 miliona evra, dok je prosečna mesečna vrednost u trgovini gotovinom u stranom novcu sa menjačima 179,9 miliona evra.

Evro prednjači i u ovim poslovima, i kod prodaje i kod otkupa deviza od naših građana, ili od stranaca.

- Najviše se menja evro, a potom američki dolar, pa švajcarac - ističu u beogradskim menjačnicama i dodaju:

- Od valuta iz regiona menjamo samo hrvatsku kunu i bosansku marku i za to imamo prilično interesovanja.

(Telegraf.rs / Izvor: Novosti)

Video: Građani čekaju da se Tramp pojavi na pobedničkom skupu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA