INDEKS PROSPERITETA: Srbija 79, SAD ispale iz top 10 (VIDEO)
Godišnji indeks prosperiteta se izračunava u poslednjih šest godina u 142 zemlje i zasnovan je na osam kategorija, među kojima su ekonomska snaga, obrazovanje i rukovođenje zemljom
Srbija se prema indeksu prosperiteta nalazi na 79. poziciji u svetu, dok su Sjedinjene Američke Države prvi put ispale sa liste vodećih deset najprosperitetnijih zemalja, na kojoj su, po bogatstvu i blagostanju građana, najbolje rangirane tri skandinavske zemlje.
Prema godišnjem indeksu prosperiteta, koji sastavlja nezavisna savetodavna organizacija "Legatum institut", SAD su pale na 12. sa 10. pozicije, u vreme sve većih sumnji u zdravlje najveće nacionalne privrede na svetu i sposobnosti njenih političara, prenela je američka agencija Blumberg.
Prva tri mesta na listi zauzimaju Norveška, Danska i Švedska.
Norveška i Danska zadržale su vodeće pozicije, koje su zauzimale i 2011. godine, dok je Švedska preskočila Australiju i Novi Zeland i našla se na trećem mestu.
Prema ovom Indeksu, Srbija je na 79. mestu, a na poslednjem mestu liste nalazi se Centralnoafrička Republika. Slovenija je 24, Hrvatska 50, Crna Gora 57, Makedonija 75, dok su Albanija i Bosna i Hercegovina na 92. i 99. mestu.
Indeks prosperiteta izračunava se u poslednjih šest godina u 142 zemlje i zasnovan je na osam kategorija, među kojima su ekonomska snaga, obrazovanje i rukovođenje zemljom.
Indekst pokriva 96 odsto svetske populacije i predstavlja pokušaj šireg merenja ekonomskog zdravlja zemalja, pored indikatora kao što je bruto domaći prozivod (BDP).
Izveštaj je pokazao da je, čak i u vreme najgore finansijske krize od Velike depresije 1930-ih, globalni prosperitet porastao u svim regionima u protekle četiri godine, iako je osećaj bezbednosti ugrožen zbog tenzija na Bliskom istoku i strahova od kriminala u Latinskoj Americi.
Švajcarska, Norveška i Singapur nalaze se na prva tri mesta prema podindeksu koji meri zadovoljstvo građana ekonomijom i njihova očekivanja od nje.
U oblasti preduzetništva, Danska se našla ispred Švedske i Finske, zahvaljujući inovacijama i mnogim mogućostima koje pruža preduzetnicima.
"Legatum institut" je istraživačka grana "Legatum grupe", privatne investicione firme sa sedištem u Dubaiju, koju je 2006. osnovao novozelandski milijarder Kristofer Čendler.
(D. Z.)
Video: Ankete među građanima Vašingtona nakon glasanja, očekivano svi za Kamalu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
andrej
Bitna je perspektiva! Zamisli da piše, Srbija je na čak 74 mestu, ne pominjući države iz regiona, koje su bolje kotirane, jel Bože moj, mi imamo ,,najjeftiniju struju, grejanje, benzin..'' u tom istom regionu.
Podelite komentar