CRNA STATISTIKA: Svaki treći građanin Srbije je pušač
Podaci govore da svake četvrta trudnica puši. U Srbiji od raka pluća godišnje oboli 5-6.000 ljudi, a u 90 odsto slučajeva uzrok je pušenje
Svaki treći odrasli stanovnik Srbije je pušač. Za dve godine primene Zakona o zabrani pušenja građani su za kazne platili oko 520.000 dinara.
Inspektori su u toku ovog perida primenjivanjem Zakona o zaštiti stanovništva od duvanskog dima "oglobili" samo 104 pušača. Ne zna se, međutim, koliko je tačno budžet imao koristi od nesavesnih firmi, kojima je izrečeno ukupno 688 kazni.
Njih su inspektori mogli da kažnjavaju od 500.000 do 1.000.000. dinara. Prema gruboj računici, pravni subjekti su za kršenje zabrane pušenja u zatvorenom javnom prostoru platili između 344 i 688 miliona dinara.
Uplašeni da ih, osim stalnih poskupljenja cigareta, po džepu ne udare još i kazne, pušači se, bar prema nalazima inspekcija, drže zakona. Inspekcijskim nadzorom, naime, ustanovljeno je da se zakon poštuje u čak 92,4 odsto slučajeva. Pitanje je koliko su inspektori ažurni.
- Od početka primene Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu bila su ukupno 188.354 inspekcijska pregleda. Izrečene su ukupno 782 prekršajne mere, od kojih 104 pušačima, a ostale pravnim subjektima i odgovornima: 361 za neisticanje odgovornog lica, 315 za neisticanje znaka o zabrani pušenja i 12 zato što nije bilo prostorije za pušenje, ili je ona bila neuslovna - rečeno je u Ministarstvu zdravlja.
Sve to indirektno potvrđuje da se u javnom zatvorenom prostoru manje gušimo u dimu nego do pre dve godine. Ali ne zna se da li u ovom trenutku zapravo i manje pušimo. Poslednje istraživanje urađeno je pre godinu dana i, prema tim rezultatima, za 12 meseci primene novog zakona cigarete je ostavilo 11 odsto pušača. Međutim, koliko se još pušača, zbog sve većih izdataka za cigarete, zdravlja ili zabrana pušenja odreklo duvana, koliko je u međuvremenu stanovnika propušilo - to niko ne zna.
- Prema poslednjim podacima, izloženost stanovništva duvanskom dimu smanjena je na radnim mestima sa 45, pre primene Zakona, na 31 odsto. U školama i na fakultetima izloženost duvanskom dimu je gotovo prepolovljena (sa 44 na 23 odsto) - kažu u Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
I dalje se, međutim, računa da je gotovo svaki treći odrasli stanovnik Srbije - pušač, a stručnjake posebno zabrinjava činjenica da u cigaretama uživa i svaka četvrta trudnica. Iako je poslednje istraživanje pokazalo da 90 odsto stanovnika zna da duvan uzrokuje mnogobrojne i teške bolesti, porok je, izgleda, jači od brige za zdravlje. Nauka duvanski dim zvanično okrivljuje za kardiovaskularne, plućne, maligne bolesti... U cigaretama ima čak 7.500 različitih hemijskih jedinjenja, od kojih je za 60 dokazano da su kancerogena, a za 100 da su toksična.
- Tek za 15 godina po prestanku pušenja bivši pušač može da se izjednači sa nepušačem po stepenu rizika od karcinoma. Ali se rizik, recimo, od infarkta, već za godinu-dve po prestanku pušenja značajno smanjuje. Tek za 20 godina, ako krenemo u kampanju, možemo da očekujemo značajno manji broj pušača - kaže dr Miodrag Vukčević, pulmolog u KBC "Bežanijska kosa".
Godišnje umire 15.600 ljudi od posledica upotrebe duvana
Čak 15 odsto svih smrtnih slučajeva u Srbiji pripisuje se posledicama upotrebe duvana - uglavnom plućnim, kardiovaskularnim i malignim bolestima. To znači da od 104.000 umrlih godišnje, 15.600 "odnese" duvan. Nauka tvrdi da su od 100 obelelih od raka pluća - 90 pušači, a od ove vrste karcinoma u Srbiji godišnje oboli oko 5-6.000 stanovnika.
(Telegraf.rs/Večernje Novosti)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.