REDOVI PRED AMBASADAMA: Zapadna Evropa ipak vraća Srbiji vize zbog velikog broja azilanata?

  • 6

Nekoliko zemalja Evropske unije najavilo je da će krajem oktobra pokrenuti proceduru koja bi omogućila da se Srbija po kratkom postupku skine sa bele šengen liste. Ipak, ekspert Evropske inicijative za stabilnost Aleksandra Stiglmajer tvrdi da su šanse za vraćanje viznog režima minimalne.

Države koje se zalažu za uvođenje viza Srbiji i Makedoniji su Nemačka, Belgija, Luksemburg, Švedska i Holandija. Ove države će na sastanku ministara policije EU 25. oktobra zatražiti aktiviranje procedure koja bi ubrzala vraćanje viza građanima dve balkanske države.

Nemački političari, među kojima se naročito ističe bavarski ministar unutrašnjih poslova Joahim Herman, poslednjih dana glasno su zahtevali da se zbog povećanja broja azilanata ponovo uvedu vize za ove dve zemlje.

Međutim, ekspert iz Evropske inicijative za stabilnost Aleksandra Stiglmajer kaže da u Uniji za sada ne postoji mehanizam kojim bi se ovaj zahtev brzo i jednostavno sproveo.

- Ni jedna zemlja Evropske unije, pa ni Nemačka, ne može jednostrano da suspenduje bezvizni režim, jer bi to predstavljalo grubo kršenje Šengenskog sporazuma - objašnjava Stiglmajer, koja već godinama prati ovu problematiku.

Ona, međutim, ukazuje da postoji mogućnost da se usvoji mehanizam koji je Evropska komisija predložila u maju 2011, a kojim se predviđa da se države po hitnom postupku mogu skinuti sa bele šengenske liste ako se broj zahteva za azil naglo poveća.

Problem je to što je taj predlog, usvojen u jeku "arapskog proleća", zaglavljen u zakonodavnoj proceduri, jer je deo šireg paketa amandmana od kojih su neki, koji nemaju veze s azilantima iz Srbije, predmet žestokog spora u Evropskom savetu i u Parlamentu.

- Sve što Nemačka može da učini je da izvrši pritisak na Savet da se amandman o postupku za suspenziju viza izdvoji iz paketa i po hitnom postupku uputi Parlamentu na usvajanje. Ali, čak i da se ovaj scenario ostvari, bilo bi potrebno najmanje šest meseci da se pomenuti mehanizam usvoji, pa ni tada nije sigurno da bi se mogao primeniti na Srbiju - objašnjava Stiglmajer.

Mehanizam, naime, predviđa uvođenje viza ukoliko broj azilanata iz neke zemlje naglo poraste tokom perioda od šest meseci, a povećanje broja azilanata na koje se Nemci žale je kratkoročnog karaktera.

- U stvari, kada se gleda na godišnjem nivou, broj azilanata iz Srbije se u poslednje dve godine smanjio - kaže ona.

TRAŽE AZIL ZBOG 800 EVRA MESEČNO

Glavni uzrok povećanog priliva azilanata u Nemačku je nedavna odluka nemačkog Ustavnog suda po kojoj "džeparac" koji azilanti dobijaju od države tokom postupka obrade zahteva mora da bude u visini socijalne pomoći za nemačke građane.

- Taj iznos je posle ove odluke povećan i trenutno iznosi oko 800 evra mesečno, što je privuklo mnoge, jer višestruko nadmašuje ono što mogu da zarade u Srbiji - objašnjava Stiglmajer.

Ona ukazuje da rešenje nije u vraćanju viza, već u ubrzavanju procedure obrade zahteva za azil kako bi se obeshrabrili oni koji ga traže samo zbog novčane pomoći.

- Zahtevi za azil iz zemalja koje se u EU smatraju demokratskim i bezbednim se u Holandiji obrađuju za samo nekoliko dana, tako da lažni azilanti tamo uopšte ne idu - kaže Stiglmajer.

Taj pristup se pokazao uspešan na primeru Belgije, koja je pre nekoliko meseci stavila Srbiju na listu bezbednih zemalja i drastično skratila obradu zahteva za azil, pa je otad broj azilanata iz naše zemlje drastično opao.

Sve ovo znači da će građani Srbije u dogledno vreme moći da putuju u EU bez sakupljanja hrpe papira i višečasovne ponižavajuće procedure u konzulatima.

- S druge strane, ukoliko se vlasti u Srbiji ozbiljnije ne pozabave otklanjanjem uzroka kolektivnih putovanja u Evropu zarad nekoliko stotina evra mesečno, dugoročno je moguće da vize ponovo budu uvedene - zaključuje Stiglmajer.

(M. S. / Tanjug)

Video: Snežna vejavica u Pančevu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • vlada

    13. oktobar 2012 | 21:57

    Kad odavde ide najveci sljam...I treba tako

  • Srbin

    14. oktobar 2012 | 04:17

    Pa ti sad ne tuci cigane kad ih vidis na ulici.Prvo se prijave na azil dobiju smestaj i za to vreme primaju novcanu pomoc a dane koriste da prose,kradu,obijaju kuce i stanove i dok im traje procedura oni puni para...

  • nena

    13. oktobar 2012 | 20:18

    ukapirali ljudi da im u Srbiji nema zivota pa beze, tako i treba najgori smo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA