Tahiri: Srbi bi priznali vlast Prištine, ali Beograd ne da!
Šefica pregovaračkog tima Prištine Edita Tahiri kaže da bi Srbi sa severa prihvatili vlast Prištine kad bi "Beograd prestao da njima manipuliše".
Tahiri je u intervjuu frankfurtskim "Vestima" kazala da su prištinske vlasti naporno radile da zadobiju poverenje Srba na Kosovu i da sada većina njih podržava te institucije.
- Oni imaju svoje predstavnike i u Vladi i u parlamentu. Naša policija je multietnička jer su i Srbi njen deo. Pa, ako je to moguće u drugim delovima, zašto ne bi bilo i na severu. Ali Srbija mora da prekine sa mešanjem - kazala je Tahiri i ponovila da je sigurna da bi Srbi na severu prihvatili nezavisnost kad se Beograd ne bi mešao.
Bez obzira na, kako je rekla, drastično različite interpretacije, Tahiri je kazala da veruje da su i Kosovo i Srbija shvatili da je u dijalogu reč samo o tehničkim, praktičnim pitanjima, ali je kazala i da Srbija ne sprovodi dogovoreno.
- Postoji sedam sporazuma koji su za nas prvi u istoriji između dve države. Prvi put da smo se oko nečega dogovorili. Međutim, Srbija ne sprovodi dogovoreno - kazala je ona.
Tahiri je istakla da se ne primenjuje sporazum o integrisanom upravljanju granicama, čija je poenta da saradnja između "dve države" doprinese boljoj kontroli, borbi protiv raznih vrsta kriminala, ali i miru i stabilnosti u regionu.
- Samo do neke mere sprovodi se sporazum o slobodi kretanja, ali ne i na severu gde su prepreka ilegalne paralelne strukture Srbije. Slično je sa sporazumom o regionalnoj saradnji koji Srbija ne poštuje. Kada je reč o razmeni matičnih knjiga, od oko 12.000 razmenjeno je samo 200, a sa katastrom se još nije ni počelo - navela je Tahiri.
Ona je dodala i da Priština još ne zna da li će Beograd priznati njihove univerziteske diplome, a da je jedini sporazum koji se primenjuje onaj o slobodnoj trgovini, iako je, kako je kazala, "suočen sa opstrukcijama ilegalnih paralelnih struktura".
Tahiri je navela i da je jedini potpisani sporazum između Prištine i Beograda onaj o integrisanom upravljanu granicama, "na koji smo parafe stavili Borislav Stefanović i ja".
- Potom je naš ministar unutrašnjih poslova Bajram Redžepi potpisao tehnički protokol, a prošle nedelje je to učinio i srpski ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić. Ostali sporazumi su dogovoreni. Oni nisu potpisani, ali su za mene obavezujući, jer je celokupan tehnički dijalog bio pod posredovanjem i nadzorom EU i jedan od uslova za evropske integracije i Kosova i Srbije - objasnila je ona.
Tahiri je objasnila da je plan prištinskih vlasti za manjinske zajednice Ahtisarijev plan, ali i specijalni plan za socijalno-ekonomski razvoj.
- Na Srbiji je da se okrene ka EU i da prestane da se meša u unutrašnje stvari Kosova. Verujem da je u interesu Srbije da bude konstruktivan faktor u regiji i da prizna nezavisnost Kosova - poručila je ona.
Tahiri je kazala i da prištinske vlasti razgovaraju sa Srbima sa severa i, prema njenim rečima, "većini se smučilo da budu taoci nedostatka vladavine prava i mafijaških struktura".
- Oni žele normalan život. Ahtisarijev plan im nudi zaštitu i specijalna prava koja su daleko veća od, recimo, Ohridskog sporazuma o pravima Albanaca u Makedoniji kojih ima znatno više nego Srba na Kosovu. Ahtisarijev plan, dodala je Tahiri, predviđa da Srbi koji čine otprilike pet odsto stanovništva upravljaju sa deset, odnosno 27 odsto svih opština na Kosovu.
- To je dovoljan razlog da srpska manjina bude deo kosovskih institucija i realnosti - zaključila je ona.
(I. M. / Izvor: Tanjug)
Video: Lena Kovačević o albumu "9":
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
натаеос
Јес признали би, мало сутра...где се ова почела губити!??
Podelite komentar