FANTOMSKA PRETNJA: Kineski tehnološki giganti ugrožavaju bezbednost SAD

 
  • 0

U izveštaju kongresnog obaveštajnog komiteta preporučuje se da u kompjuterima vlade SAD ne treba da budu bilo kakve komponente iz te dve kineske kompanije jer bi i to moglo da predstavlja rizik kada je šijunaža u pitanju

Američke kompanije treba da izbegavaju poslove sa dve vodeće kineske tehnološke firme, jer one predstavljaju opasnost po nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Američkih Država, upozorio je Komitet za obaveštajna pitanja Kongresa.

Komisija je navela da američki zakonodavci treba da blokiraju sva spajanja i kupovine od strane firmi iz Kine, "Huavei Tehnolodžiz Ltd." i "ZTE Corp", koje su među najvećim svetskim snabdevačima telekomunikacionih uređaja i mobilnih telefona.

Odražavajući zabrinutost SAD zbog kompjuterskih sajber napada koji se dovode u vezu sa Kinom, u izveštaju se preporučuje da u kompjuterima vlade SAD ne treba da budu bilo kakve komponente iz te dve kineske kompanije jer bi i to moglo da predstavlja rizik za špijunažu.

- Kina ima sredstva, mogućnosti i motive, da koristi te telekomunikacione kompanije za maliciozne ciljeve - kaže se u izveštaju koji će danas biti zvanično objavljen.

Te preporuke su rezultat jednogodišnje istrage, uključujući i kongresno sasluišanje prošlog meseca u kome su svedočili visoki predstavnici dveju kineskih kompanija koji su negirali da one predstavljaju opasnost po nacionalnu bezbednost SAD.

Jedan od američkih direktora jedne od kampanija rekao je da su firme sarađivale sa istražiteljima i branio poslovanje kineskih kompanija. Huavei je svetski priznata i respektovana kompanija kojoj se veruje, rekao je Vilijem Plamer, potpredsednik za spoljne poslove kompanije.

Danas je pre objavljivanja izveštaja, predstavnik kineskog ministarstva spoljnih poslova rekao da investiranje kineskih telekomunikacionih kompanija u SAD pokazuje da dve zemlje imaju obostrano korisne odnose.

- Mi se nadamo da će SAD učiniti više kako bi to išlo u korist obe zemlje, a ne suprotno - rekao je predstavnik Hong Lei.

Izveštaj komiteta će najverovatnije poslužiti kao materijal u predsedničkoj kampanji u kojoj se kandidati takmiče u spremnosti da se obračunaju sa kineskim kršenjima trgovinske i tržišne prakse. Republikanac Mit Romni je posebno isticao da će biti stroži prema Kini zbog njenog manipulisanja domaćom valutom i navodnih krađa intelektualne svojine od strane kineskih firmi.

Komitet je omogućio novinarima da delove izveštaja objave i pre današnje zvanične prezentacije, ali pod uslovom da to ne bude pre nego što CBS u emisiji "60 minuta" ne emituje prilog o "Huaveiju" u kome će je predsednik komiteta republikanac Majk Rodžers zatražio od američkih kompanija da ne posluju sa "Huaveijom".

Preporuke komiteta Kongresa će verovatno ugroziti ambicije "Huaveija" i "ZTE" u širenju poslova u Americi. Njihovi proizvodi se koriste u velikom broju zemalja, uključujući i zapadne. Obe kompanije su negirale da su pod uticajem komunističkih vlasti.

- Istraga je zaključila da su rizici povezani sa nabavljanjem opreme od "Huaveija" i "ZTE" u SAD kritični za infrastrukturu i da bi mogli da ugroze suštinske interese nacionalne bezbednosti - kaže se u izveštaju.

Komisija je navela da je primila informacije od industrijskih stručnjaka i sadašnjih i bivših zaposlenih u "Huaveiju", koji sugerišu da ta firma posebno možda krši američke zakone. Kaže se da će komitet proslediti te navode američkoj vladi radi dalje analize i moguće istrage.

U izveštaju se spominju navodi o kršenju imigracionih propisa, podmićivanju i korupciji, kao i o "obrascima i praksi" kako "Huavei" koristi piratski softver u njenim američkim postrojenjima.

"Huavei" je privatna kompanija koju je osnovao jedan bivši kineski vojni inženjer i koja je posle brzog rasta postala drugi najveći svetski proizvođač telekomunikacione opreme. Ona posluje u 140 zemalja. "ZTE" je četvrti u svetu proizviđač mobilnih telefona. I dok je njihov posao u prodaji mobilnih uređaja doživeo procvat u SAD, strahovanja od špijunaže su ograničila te kompanije u širenju infrastrukturne mreže na američkom kontinentu.

U izveštaju se kaže da kompanije nisu pružile odgovore o svojim odnosima i podršci koju uživaju od kineske vlade i detaljne informacije o operacijama u SAD. Kaže se da "Huavei", posebno, nije pružio podrobne informacije uključujući svoju korporativnu strukturu, istoriju, finansijske aražmane i sistem upravljanja.

(Izvor: Tanjug)

Video: Adam: Za 20 godina spasilačkog rada, nisam doživeo ovakvu intervenciju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Teme

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA