PREKOBROJNI: 1.000 zatvorenika na slobodi zbog prebukiranosti zatvora

  • 2

Oko 1.000 zatvorenika osuđenih na kazne do tri meseca zatvora biće oslobođeno, kako bi se u srpskim zatvorima napravilo mesta za nove osuđenike. Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić najavio je da će Vlada Srbije usvojiti to zakonsko rešenje, čiji je cilj raterećenje kapaciteta zatvora.

Okvirno, novim zakonom o amnestiji biće obuhvaćeno 3.000 ljudi, od čega će se 1.000 naći na slobodi, a za još 2.000 njih kazne će biti prepolovljene ili smanjene za četvrtinu.

Prema ovom rešenju, na slobodi bi trebalo da se nađu osuđeni za razbojništva, krađe, huliganstvo i slična dela, za koja je zaprećena kazna do tri3 meseca. U Ministarstvu pravde kažu da će mere predviđene nacrtom ovog zakona stupiti na snagu istog dana kada ga Skupština Srbije usvoji i važiće samo jedan dan.

Informaciju o ovom predlogu zakona potvrdio je i premijer i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, koji je rekao da će Vlada usvojiti to zakonsko rešenje čiji je cilj raterećenje kapaciteta zatvora, a kojim neće biti obuhvaćeni osuđeni za teška krivična dela, već samo oni koji su dobili zatvorske kazne do šest meseci.

- Vlada Srbije bi danas trebalo da usvoji predlog zakona o amnestiji zatvorenika i on će biti upućen parlamentu, a cilj je rasterećenje kapaciteta zatvora - rekao je premijer i ukazao da veliki broj ljudi čeka na izvršenje zatvorske kazne.

Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava Milan Antonijević kaže za portal "Mondo" da će amnestijom biti obuhvaćeni uglavnom osuđeni za razbojništva, iznude i razbojničke krađe, koji su dobilli blaže zatvorske kazne. Upitan da li će među amnestiranima biti i pripadnika desničaskih organizacija, Antonijević je odgovorio potvrdno.

- Zakonom neće biti obuhvaćena teža krivična dela kao što su ubistva, ratni zločini, trgovina ljudima i narkoticima, kao ni krivična dela nad decom. Dakle, naparavljen je rez da se ustanovi koja dela su manje društvene opasnosti, a sve se čini zbog potrebe da se rastrerete zatvori. Ovo je jedino što država može da uradi, iako znam da je u pitanju nepopularna mera - ističe Antonijević.

(M. S. / Izvor: Mondo)

 

 

Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boža

    12. oktobar 2012 | 14:22

    "Srbija je u ovom trenutku zemlja u Evropi s najvećim brojem pritvorenih u odnosu na ukupan broj stanovnika,a procenat pritvorenih u Hrvatskoj je tri puta manji nego u Srbiji. Ovaj broj je bruka za Srbiju a ne rezultat njenog dobrog rada.Sudovi ne odobravaju zakonom predviđeni uslovni otpust,jedini stimulans za dobro vladanje zatvorenika. Jer cilj kazne nije samo represija već i resocijalizacija,znači problem je u sudovima.

  • Dex

    4. oktobar 2012 | 18:52

    Uvedite društveno korisni rad,za teže prestupnike prinudni rad sa kuglom!!!Nezaposleni da ih čuvaju!!!Žuta drečava jakna sa krupnim natpisom da je zatvorenik i da svojim radom služi dug državi i narodu!!!A ne da hranimo lopove i ubice,a oni bilduju,pripremajući se za nova sr...nja čim izađu!!!Fala na pažnji,ja tolko za dnevnik!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA