Otkup železare nerazuman potez
Vesti o lošim poslovnim rezultatima "Ju-Es-Stil Srbija" pokrenule su spekulacije da bi američki vlasnici mogli da se povuku iz smederevske železare. Dok iz kompanije ne žele da daju zvanične informacije, najavu vlasti da država treba da stane iza kompanije ekonomisti ocenjuju kao nerazuman potez, navodeći da ona ne može voditi kompaniju bolje od privatnog vlasnika.
Potpredsednica Vlade Verica Kalanović kaže da je železara važna za Smederevo, ali i da država mora da stane iza takvog velikog sistema, kako ne bi dovela u pitanje funkcionisanje domaće privrede. Međutim, ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić, upitan da prokomentariše ovu temu, rekao nam je kratko: "Nemam komentar!"
S druge strane, ekonomisti smatraju da to ne bi bio dobar potez, jer država treba da privatizuje firme, a ne da ponovo ulazi u njih, s obzirom da se u praksi pokazalo da nije efikasan rukovodilac.
- Imajući u vidu dosadašnje poteze srpske vlade, realan je scenario da država, ukoliko se odluči na tako nešto, preuzme železaru. Međutim, to nije razuman potez. Ne verujem da će ona u tom slučaju bolje poslovati. Naprotiv, napraviće i veće gubitke od sadašnjih - kaže za Telegraf.rs Aleksandar Stevanović, ekonomista Centra za slobodno tržište.
Bez uticaja na tržišne faktore
Kako objašnjava, država ne može da utiče na globalnu krizu i tržišne faktore, odnosno na povećanje cene rude, kao glavne sirovine, i pad cene čelika, te ne veruje da će ona bolje poslovati od Ju-Es-Stila.
- Takođe, treba pronaći nekoga ko će da investira, ulaže novac, jer država svakako ne raspolaže takvim mogućnostima. No, ako se odluči na takav potez, sredstva će se pronaći u budžetu, novim zaduživanjem, što znači da će nas sve to, zarad očuvanja pet hiljada radnih mesta, narodski rečeno - koštati k'o Svetog Petra kajgana! – napominje Stevanović.
Bivši ministar za privredu i privatizaciju Aleksandar Vlahović za Telegraf.rs podseća da pre prodaje tadašnji "Sartid" nije mogao bez subvencija države da plaća ni elementarne troškove. Vlahović ne veruje u mogućnost da američka strana proda kompaniju, odnosno da država ponovo preuzme vlasništvo nad njom.
- Iskreno, nisam ni čuo za taj scenario, ali sumnjam da će se tako nešto i dogoditi. Suviše je uloženo u proizvodnju da bi se sadašnji vlasnici tako lako povukli iz železare, pa će verovatno preduzeti set mera kako bi se kriza prebrodila – smatra Vlahović.
Tome u prilog ide i izjava direktora komunikacija Ju-Es-Stila Nemanje Brkovića, koji kaže da finansijski rezultati kompanije u Srbiji nisu zadovoljavajući, ali se istražuju sve mogućnosti u cilju poboljšanja trenutne situacije.
Najveći izvoznik, veliki gubici
Smederevska železara je trenutno najveći srpski izvoznik, koja je pak imala velike gubitke u prošloj, odnosno u poslednje tri godine.
Međutim, ono što je sporno u bilansima ove kompanije jeste da ona nije pravila dobar finansijski rezultat ni 2009, ni 2010. godine, iako je bio primetan oporavak u ovoj industriji na svetskom nivou, naročito od sredine 2009. Tako je u obe ove godine ostvaren negativan finansijski rezultat od 14,7 (2009), odnosno 15 milijardi dinara (2010).
Podsetimo, jedna visoka peć u Smederevu već je stavljena u režim takozvanog tihog hoda, dok je 9. januara skraćena radna nedelja tako što većina zaposlenih u kompaniji ima jedan dan plaćenog odsustva nedeljno, uz naknadu za taj dan u iznosu od 60 odsto od njihove pune zarade.
(Nikola Stojić/Foto: cs.uss.com)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.