Fiskalni savet: Rebalans budžeta loš odgovor na krizu
Prvi odgovor vlade na alarmantno stanje u javnim finansijama Srbije, u vidu rebalansa budžeta, nije dobar odgovor na krizu i povećava deficit, dok su poreska reforma i kontrola plata i penzija pozitivni koraci u pravcu fiskalne konsolidacije, ocena je Fiskalnog saveta.
Savet je preporučio vladi da do usvajanja rebalansa budžeta u Skupštini Srbije nađe način da se deficit budžeta makar simbolično smanji, umesto što se povećava, kako bi se dao signal da se ide u dobrom pravcu.
Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović rekao je da bez rebalansa budžeta ukupni deficit države bi bio oko 216 milijardi dinara ili 6,5 odsto BDP, a sa rebalansom on je povećan na 222 milijarde ili 6,7 odsto, što je pogrešan smer.
Prema njegovim rečima, strukturne mere koje se odnose na poresku politiku i umanjenje rasta penzija i zarada u osnovi su dobre, ali su izostale reforme javnih rashoda.
Povećanje rashoda uslediće, kako je naglasio Petrović, kroz 13. penziju, subvencije i druge mere, što prevazilazi uštede koje će se ostvariti umanjenjem rasta penzija i zarada i povećanjem poreza.
Predsednik Fiskalnog saveta je precizirao da će se povećanjem stope PDV-a sa 18 na 20 procenata u 2012. povećati prihodi za sedam milijardi dinara, a isto toliko i povećanjem akciza. Povećanje poreza na dohodak građana doneće budžetu dve milijarde dinara, niža indeksacija plata i penzija četri milijarde dinara, a uštede na sopstvenim prihodima između milijardu i dve dinara.
S druge strane, na rashodnoj strani 13. penzija predstavljače izdatak od četiri milijarde dinara, subvencije agraru 9,5 milijardi dinara, subvencije i budžetski krediti za privredu 10 milijardi dinara, kao i izdvajanja za zaposlene u pojedinim ministarstvima (policije, obrazovanja i Poreskoj upravi) dodatnih tri, četiri milijarde dinara.
Petrović je naveo da je trenutni nivo javnog duga Srbije 56,5 odsto BDP, a do kraja godine će dostići, ili čak premašiti, granicu od 60 odsto vrednosti BDP.
On je istakao da je ukupna ocena Fiskalnog saveta da bez snažnog smanjivanja budžetskog deficita nije mouguće izbeći krizu javnog duga što je stav koji su potvrdili i vladini zvaničnici.
Petrović je napomenuo i da u vezi sa smanjenjem deficita Fiskalni savet nije imao kontakt sa Vladom Srbije posle predlaganja rebalansa.
On je naveo da se takvim rebalansom budžeta šalje loša poruka investitorima, MMF i EU i da je povećanje rashoda loše i neodrživo jer dodatno povećava visoki fiskalni deficit i javni dug.
Petrović je mišljenja da bi MMF negativno ocenio Predlog rebalansa budžeta Srbije, ali da bi pozdravio neke mere kao što su poreska reforma i kontrola plata i penzija.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.