DOKTOR ROBOT: Spoj hirurškog znanja i računarske preciznosti (VIDEO)
Primena robota u hirurškim operacijama, odnosno robotska hirurgija, predstavlja pravu revoluciju kako na polju medicine, tako i na planu tehnologije. Doktor robot omogućava operacije sa pravljenjem malih rezova, što znatno umanjuje rizike od infekcija, postoperativnih komplikacija i eliminiše faktor ljudske greške, objašnjava doktor specijalista opšte hirurgije Srđan Mijatović.
- Asistirana robotska hirurgija kod pacijenata koji se operišu u domenu abdomenalne i grudne hirurgije, kao i u ginekologiji, daje izvanredne rezultate. Najnoviji model robota "DaVinči SD2" sastoji se od unutrašnje radne jedinice, koja se nalazi u operacionoj sali i pomoću koje se izvodi operacija, dok spoljašnja jedinica, koja se nalazi van operacione sale sadrži konzole, tastere i senzore kojima se komanduje rukama robota i kamerom. Pomoću trodimenzionalne kamere olakšan je pristup delovima koje nije moguće videti golim okom. Hirurg se zapravo nalazi van operacione sale i upravlja sićušnim rukama robota na kojima se nalaze svi potrebni instrumenti makaze, kauteri, ultrazvucni nož u stomaku. Operacija se obavlja kao da ste u samoj trbušnoj duplji - kaže Dr. Mijatović.
Asistirana robotska hirurgija predstavlja unapređenu varijantu laparaskopije hirurgije. Ruke robota se uvode kroz pojedinačne troakare, koji se postavljaju kroz prednji trbušni zid , kao i kod laparaskopije, ali se sam proces operacije u trbušnoj šupljini izvodi drugačije.
Dr Mijatović kaže da kod operacije debelog ili tankog creva, pacijent već sutradan uzima tečnost. Može da stoji i da se kreće, stres je mnogo manji i celokupan oporavak brži. Ožiljci su minimalni, a kod operacije sa jednoportnim sistemom, gde se svi instrumenti uvode kroz jedan otvor na pupku, ožiljak skoro da ne postoji.
Četiri glavne komponente "DaVinčijevog" sistema su: radna stanica hirurga, robot koji radi na telu pacijenta, vrhunski 3D sistem za prikaz slika i specijalni dodatak Endowrist. Hirurg kontroliše robota rukama, a sistem za snimanje nogama.
Svaki organ se vidi trodimenzionalno što olakšava intervenciju, dok robot u osnovi drži instrumente snažnije, stabilnije nego ljudska ruka, tako da se operacija izvodi bez greške. Organi su uvećani i lakše pristupačni. Sistem je jako skup, samim tim i izvođenje operacija, ali u krajnjem ishodu, kada se u obzir uzme vreme oporavka i krajnji ishod, sve ukupno je jeftinije.
"DaVinči" se pokazao efikasan i u oblasti dijagnostike oboljenja jetre, isečaka sa pankreasa, biopsije organa u stomaku, prostate ili jajnika - kaže dr Mijatović.
Izuzetno uspešan je kod operacija prostate, prednjih niskih rekcesija rektuna, karcionoma debelog i tankog creva, kada treba uraditi unutrašnje anastomoze, kao i u ginekologiji, gde je bitna preciznost, kako se krvni sudovi ne bi oštetili.
Nažalost, Srbija za sada ne poseduje ovakav sistem. Od zemalja u okruženju, robot "DaVinči" ima Slovenija, takođe se jedan nalazi u Rumuniji, u društvenom sektoru zdravstva, dok je u privatnom sektoru prisutan samo u jednoj privatnoj bolnici u Atini.
Doktor Mijatović naglašava da je obuka za rad na sistemu jako zahtevna, ali i skupa.
- Centar za obuku, najbliži nama, nalazi se u Italiji. Prošao sam delimičnu obuku u bolnici koja se nalazi u Nuoru, na Sardiniji. U prvom delu obuke treba upoznati rad, tehniku i tehnologiju "DaVinčijevog" sistema, i to je elementarni deo, potom sledi trening centar gde se najpre rade operacija na eksperimentalnim životinjama, najčešće svinjama, a onda prelazite na viši nivo i radite sa ljudima, naravno u saradnji sa mentorom. Obuka je skupa i dodatni finansijski trošak je što se obavlja u inostranstvu, jer mi trening centar nemamo, pa podrazumeva i troškove za boravak u stranoj zemlji.
Cena robota je oko milion evra, dok potrošna roba, odnosno ruke robota sa kojima je moguće izvesti do 12 operativnih zahvata, a nakon toga se menjaju iznosi oko 12. 000 evra za komplet.
Budući da cena nije mala, pitanje je kada će Srbija dobiti ovo čudo moderne medicine, ali sigurno je da je Ministarstvo zdravlja u toku sa najnovijim tehnologijama i dostignućima i da je nabavka robota u planu.
- U Italiji je ovaj sistem dostupan za sve osiguranike zdravstvenog sistema, a smatram da bi u Srbiji bar Klinički centri trebalo da poseduju ovakav sistem, s obzirom na broj hirurških intervencija koje se kod nas izvode – objašnjava dr Mijatović.
Na ovogodišnjem kongresu koloproktologa naši hirurzi moći će da vide prezentaciju rada sistema i da se bliže upoznaju sa funkcionisanjem ove tehnologije.
Pogledajte snimak operacije izvršene pomoću robota.
(Lj. Vučetić)
Video: Auto uleteo u rupu na putu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.