Direktori i nastavnici zarađuju na knjigama!

  • 0

Pored troškova za kupovinu svezaka i školskog pribora od više hiljade dinara, roditelji iz Mladenovca morali su da plate još 6.500 dinara za dodatne udžbenike privatnih izdavača sa kojima sarađuje OŠ "Jelica Milovanović".

Nakon što su se roditelji prošle godine žalili da moraju u desetine knjižara kako bi našli knjige svih izdavača, škola je ove godine rešila da im izađe u susret, pa se komplet dodatnih udžbenika preuzima direktno od škole i plaća u tri rate.

- Za dodatne udžbenike za mlađeg osnovca plaćamo 1.500 dinara, a za starijeg za sedmi razred 5.000 dinara. Supruga nije zaposlena, a moja plata nije dovoljna da pokrije sve troškove koje školovanje zahteva od roditelja. Ne znamo ni kuda idu idu naše pare, ni zašto su baš ti dodatni udžbenici kosirsni za obrazovanje naše dece - priča otac đaka iz Mladenovca.

U OŠ "Jelica Milovanović" objašnjavaju da je Savet roditelja prihvatio kupovinu dodatnih udžbenika, a da se rabat od 10 odsto koji škola dobija od privatnih preduzeća koristi za potrebe đaka.

- Nastavnici su se složili za koje predmete su potrebni dodatni udžbenici, o tome je odlučeno na Stručnom veću,  a onda i na Savetu roditelja. Imamo ugovor sa distributerom iz Barajeva koji nabavlja od mnogih izdavača, a tim ugovorom je od ove godine roditeljima omogućeno da radne sveske i zbirke kupuju na tri rate. U zavisnosti od izdavača škola dobija rabat oko 10 odsto što je dogovoreno da se koristi za kupovinu knjiga učenicima sa odličnim uspehom ili nečeg drugog što je potrebno đacima. Ipak, to je mala suma i od toga ove godine nema mogli da kupimo knjige za svih 300 odličnih đaka - objašnjava stručni saradnik u školi "Milan Perić".

Profesorka sprskog jezika u penziji, uz molbu da ostane anonimna, kaže za "Blic" da je kupovina dodatnih udžbenika odavno unosan posao za prosvetare i izdavače koji poseduju čitav "poslovni imenik" sa imenima profesora i direktora sa kojima "posluju".

- Izdavači šalju mejlove sa ponudom direktorima, a često i lično dolaze u školu da upoznaju potencijalne klijente i sa njima se dogovore o procentu koji bi oni dobijali od prodaje njihovog udžbenika. To je uglavnom 15 odsto što znači da u odeljenju sa 30 učenika profesor od prodaje prosečne radne sveske od 800 dinara može da zaradi 3.600 dinara. Sve što profesor treba da uradi jeste da ubedi nastavničko veće o potrebi kupovine tog udžbenika i kad nastavničko veće prihvati, prodaja postaje legalna - objašnjava izvor "Blica".

Čak i ako škola direktno ne primorava roditelje da kupe dodatne udžbenike, zna se da će u suprotnom dete biti tretirano drugačije od ostalih đaka.

- Dete mi upisuje prvi razred i u školi sam dobila cedulju sa zbirnom sumom od 2.000 dinara koliko treba da odvojim za ostale obavezne knjige i lektiru. Roditelji i deca su napadnuti na početku školske godine i zato mnogi ponuđači dolaze u školu, ulaze u učionice i reklamiraju razne čitanke, zbirke i vežbanke. Deca posle dolaze sa poluinformacijama provuče se i kupe i oni nepotrebno, a to niko ne kontroliše - kaže Dragana Soćanin predsednica udruženja "Roditelj".

Iz Ministarstva prosvete odgovaraju da nisu nadležni za kupoprodaju dodatnih udžbenika privatnih izdavača u školama i da prosvetna inspekcija u tom slučaju obavlja kontrolu samo po prijavi roditelja.

(Telegraf.rs / Izvor: Blic)

 

Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA