SKANDAL: Nema mesa u prodavnicama, jer čekaju nove, veće cene!
U frižiderima hipermarketa u Srbiji nema dovoljne količine svežeg mesa jer proizvođači i prerađivači čekaju novi skok cena tog proizvoda na tržištu, saznaje Telegraf!
U našu redakciju javili su se čitaoci koji su izrazili zabrinutost zbog nestašice svežeg mesa u radnjama i hipermarketima. Telegraf je obišao nekoliko većih hipermarketa i uverio se u njihove tvrdnje.
Naime, svežeg mesa u frižiderima ili nema uopšte ili je kupcima na raspolaganju samo jedna vrsta!
Kako kažu u jednom od najvećih domaćih hipermarketa, količina svežeg mesa u njihovim prodajnim lancima je smanjena i nema ga u dovoljnoj količini, a problem je u dobavljačima, koji ne dostavljaju dovoljne količine mesa jer iščekuju novo najavljeno poskupljenje.
U jednoj od industrija mesa u Nišu kažu za Telegraf da ni mesne industrije ne dobijaju dovoljno svežeg mesa, jer ga poljoprivrednici ne prodaju zato što čekaju da cena "žive vage" na tržištu skoči.
Iz "Neoplante" pak za Telegraf kažu da je snabdevanje svežim mesom u granicama potražnje i da za sada u toj mesnoj industriji nema problema i da ona redovno isporučuje dogovorene količine svim veleprodajnim i maloprodajnim objektima.
- Proizvodnja mesa u Srbiji je oko 450.000 tona godišnje i biće dobro ako ove godine ostane bar na tom nivou - kaže savetnik u Privrednoj komori Srbije Nenad Budimović.
- Cena hrane za životinje koja raste u protekla tri-četiri meseca ne može odmah da utiče na stočni fond, koji je u proteklih deset godina u opadanju oko tri odsto godišnje - dodaje Budimović i podseća da je Srbija 2000. godine imala 4,66 miliona svinja svih kategorija, a sada ima 3,2 miliona.
Proizvođači i prerađivači mesa ranije su rekli da će povećanje cena stočne hrane, koje će dodatno "podgrejati" i suša, neminovno prouzrokovati poskupljenje mesa u Srbiji najmanje 20 procenata, iako je već u junu poskupelo blizu 30 procenata.
Oni ističu da bi cena žive mere tovljenika trebalo da bude povećana sa sadašnjih 190 do 200 dinara na 250 dinara za kilogram, jer je bez te cene veoma teško zasnovati novu proizvodnju ali i da bi određenim merama trebalo podstaći proizvođače.
Trenutno se u Srbiji troši oko 42 kg mesa svih vrsta po glavi stanovnika, što je daleko ispod evropskog proseka.
Država još ne razmišlja o zabrani prodaje žita van granica, iako proizvođači stočne hrane upozoravaju na moguć pokolj stoke.
- Problem postoji, ali smatram da Srbija neće biti gladna. Najveći problem je sa kukuruzom i sojom, koja su dva osnovna elementa u ceni koštanja stočne hrane. A cena kukuruza i soje samo raste, najviše zbog smanjenih prinosa usled suše. Takođe, Srbija reaguje i na dešavanja na svetskim tržištima ovih kultura, gde se, u poslednje tri godine, beleže rekordne cene - kaže Žarko Galetin, direktor Produktne berze u Novom Sadu.
(D. Z. / Foto: M. Đorđević)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ana
može da poskupi koliko hoće ni po ovim ne kupujemo
Podelite komentar