Šoškić: Javni dug Srbije deset odsto veći od dozvoljenog!

  • 0

Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je da je javni dug Srbije krajem juna dostigao 54,7 odsto bruto domaćeg proizvoda!

On je istakao da je rast javnog duga doprineo "nervozi" na deviznom tržištu, "a onda su usledile i nejasne izjave i zabrinjavajuće poruke nekih političara oko opredeljenja buduće vlade po pitanju uređenja javnih finansija i odnosa prema finansijskim institucijama".

Šoškić je u intervjuu za nedeljnik NIN naveo da je samo za poslednja tri meseca došlo do skoka potencijalne cene finansiranja javnog duga zemlje za oko dva procentna poena.

- Ako zbog tog bude za dva procenta veća i kamata na novu emisiju desetogodišnjih evroobveznica Srbije na međunarodnom tržištu, šteta od našeg neodgovornog ponašanja i izjava može se ukupno meriti u desetinama, pa i stotinama miliona dolara ili evra - upozorio je guverner.

On je dodao da ne razmišlja o ostavci i da ne vidi razlog za to. 

- Uveren sam da NBS sve bolje radi svoj posao i to se može vrlo jasno videti i iz izveštaja o radu Centralne banke - rekao je Šoškić i dodao da ga niko iz nove vlade nije zvanično obavestio da se spremaju izmene Zakona o NBS, iako je predsednik parlamenta najavio da će Skupština već sutra razmatrati nova rešenja.

Na pitanje koliko su zahtevima za njegovu smenu doprineli tajkuni, jer je odbio da deo deviznih rezervi upotrebi za "podsticanje privrednog rasta“, Šoškić je istakao da je odbio da se državni novac nenamenski koristi i da se razmišlja o rešenjima koja su imala razorne posledice na privredni život i standard građana.

- Problem je što su neki domaći privrednici, pre svega iz sektora koji zavisi od uvoza i prodaje na domaćem tržištu, sa svojom nedovoljno konkurentnom poslovnom aktivnošću, prezaduženi i više niko neće da ih finansiraNjima treba neka vrsta državnog poklona da bi preživela. Taj poklon može imati formu subvencija iz budžeta, fiksiranja kursa, ili, kako neki neodgovorno predlažu, korišćenja deviznih rezervi za „privredni razvoj“ - kaže Šoškić.

- U takvim „podsticajnim programima“, nažalost, često se državnim novcem finansiraju ne oni koji će ukupnu privredu izvući iz problema, već oni koji su privredu upravo doveli u problem - kategoričan je Šoškić.

Komentarišući strahovanja da bi promena na čelu NBS mogla da dovede i i do promene monetarne politike, on je istakao da većina građana dobro pamti posledice „namenskih kredita iz primarne emisije“ s početka 90-ih.

- Ako postoji opasnost da se naruši nezavisnost centralne banke i da se neodgovorna fiskalna politika finansira neodgovornom monetarnom politikom, to direktno utiče i na kurs - upozorio je on.

Javni dug Srbije na kraju juna bio je oko 15,29 milijardi evra, što znači da je od početka godine povećan za oko 825 miliona evra, objavilo je ranije Ministarstvo finansija. Zakonom o budžetskom sistemu javni dug Srbije ograničen je na 45 odsto BDP-a. Javni dug je na kraju prošle godine bio 14,47 milijardi evra, što je bilo 45,1 odsto BDP-a.

Međutim, javni dug je na kraju 2010. bio 12,16 milijardi evra, što je bilo 42,9 odsto BDP-a.

(I. M. / Tanjug)

Video: Plenković: Zgroženi smo tragedijom u školi u Prečkom, učenici su zbrinuti u bolnicama

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA