Da li Crnogorci mogu da se besplatno leče u Srbiji: A evo i šta Srbe čeka kod lekara u Crnoj Gori (FOTO)

  • 14

Brojni studenti, strani državljani, koji borave u Srbiji, imaju pravo na besplatno lečenje u slučaju da je njihova zemlja potpisnica sporazuma o međunardnom zdravstvenom osiguranju.

Zašto Crnogorci ne plaćaju studije u Srbiji: Izgovore samo jednu reč i sve im je BESPLATNO!

Tako studenti iz Crne Gore i Republike Srpske koje su potpisnice sporazuma, imaju besplatno zdravstveno osiguranje u Srbiji!

Svoje pravo na osiguranje ostvaruju na osnovu zdravstvenog lista za lečenje (dvojezični obrazac) ili na osnovu zdravstvene knjižice zemlje iz koje dolaze.

- Dvojezični obrazac izdaje nadležna filijala zdravstvenog osiguranja zemlje iz koje student potiče.

- Obim prava na zdravstvenu zaštitu strani student ostvaruje u zavisnosti od vrste konvencije sa stranom državom, o čemu može da se informiše u zdravstvenom osiguranju svoje države ili nadležnom zdravstvenom osiguranju u Srbiji.

- Studenti iz Crne Gore i Republike Srpske ostvaruju pravo na besplatno lečenje u hitnim slučajevima ako imaju privremeni boravak, a oni koji imaju stalni boravak u Srbiji imaju kompletnu karticu zdravstvenog osiguranja - rekla za Telegraf.rs Snežana Kalinić iz RFZO.

Foto: Printskrin/Rfzo Foto: Printskrin/RFZO

Troškove zdravstvene zaštite državljana, odnosno osiguranika zemalja sa kojima je zaključen međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju, ako je tim ugovorom utvrđena naknada stvarnih troškova, snosi Republički fond u celini, a nadoknađuje ih od inostranog nosioca zdravstvenog osiguranja, piše u članu 29. Zakona o zdravstvenom osiguranju.

Više informacija o vašim pravima na lečenje u Srbiji možete pronaći OVDE.

U CRNOJ GORI SRBI NEMAJU ISTA PRAVA KO CRNOGORCI U SRBIJI

Ovakvo je stanje u Srbiji, dok u Crnoj Gori ne "vraćaju" istom merom. Tamo srpski državljani sa privremenim boravkom imaju pravo na hitno lečenje, s tim da u Srbiju moraju doneti potvrdu od lekara, koja ide na komisiju za utvrđivanje hitnosti slučaja!

Ako komisija proceni da je slučaj bio hitan i da pacjent nije mogao sačekati sa zdravstvenim tegobama da dođe do svog lekara u Srbiji, troškove lečenja snosi država, u suprutnom pacijent je dužan da sam plati lečenje.

Celokupno zdravstveno osiguranje srpskih građana u Crnoj Gori zavisi od mnogo faktora, po kom osnovu imaju stalni boravak, da li su penzioneri, ali na osnovu činjenica koje smo saznali i  iskustava naših građana - skoro pa je nemoguće ostvariti ga.

Daljinac baner

(j.kulas@telegraf.rs)

Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dmitra

    11. jul 2017 | 18:59

    Dokle ce Srbija da bude krava muza bivsoj braci? Kad bi o tome odlucivali starosedeoci Srbije imali bi studenti i svi ostali iz CG isti tretman ko i mi iz Srbije u CG Ovako je ocito da crnogorci i ini koji zive u Srbiji omogucuju trosenje nasih para na njihove sunarodnike . Tj da pljackaju nas i nasu drzavu

  • milica8

    11. jul 2017 | 18:54

    Svi od reda cerupaju Srbiju, zato sto je to drzava sa sistemskom greskom jer najmanje odlucuju Srbi.

  • Brbljica

    11. jul 2017 | 19:30

    Kada bi tretirali studente iz CG.kao strance imalo bi vise mesta za nasu decu da se skoluju iz budzeta.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA