Važno upozorenje za zaposlene trudnice: Vodite računa da vam ne smanje platu dok ste na porodiljskom

  • 4

Srpski zakon predviđa naknadu za žene u vreme porodiljskog odsustva u iznosu od 12 prosečnih plata pre odlaska na porođaj. Naknada se plaća iz državnog budžeta, ali postupak kojim se utvrđuje pravo na naknadu za vreme porodiljskog odsustva određuje lokalna samouprava. U advokatskoj kancelariji "Samardžić, Oreški i Grbović" upozoravaju poslodavce, ali i zaposlene trudnice na šta da paze.

Zašto trudnicama u Srbiji daju otkaze? Država ih plaća, ne koštaju ništa poslodavce!

Srpske trudnice imaju 13 meseci porodiljsko (10 više od američkih), ali i dalje stoji taj čudan razlog nerađanja

Sve je počelo zbog toga što su neki poslodavci pokušali da izmanipulišu sistem neopravdanim podizanjem plata svojim zaposlenim trudnicama, čime su pokušali da utiču i na prosečnu naknadu. Srpske vlasti su brzo shvatile njihovu nameru i sprovele nadzor nad takvim povišicama.

Isplate za vreme porodiljskog odsustva država je kompenzovala poslodavcima, ali se kasnije ta obaveza vratila na njih nakon što je vlast usvojila Rezoliciju o pravu na kompenzaciju za vreme porodiljskog odsustva.

Zbog toga što kompenzacija od države kasni, često se dešava da poslodavci postanu svesni da su iznosi koje su isplaćivali manji i da uplaćeni novac više ne mogu da vrate.

Foto - Ilutstracija: Profimedia, Wavebreak Foto - Ilutstracija: Profimedia, Wavebreak

S obzirom na to da nije neobično da trudnice rade do samog porođaja i da se desi da dobiju legitimnu povišicu za to vreme, administracija je ne prihvata, čime se značajno smanjuje naknada budućim majkama i nanosi šteta poslodavcima koji su već platili te naknade.

Kada u upravi ne prihvate povišicu, postoji mogućnost žalbe i tužbe pred Upravnim sudom kao poslednja mera. Međutim, ovi potupici umeju da budu spori i da traju duže od godinu, dve.

Takođe, dosadašnja praksa kako Ministarstva za rad, tako i Upravnog suda, pokazuje da originalne odluke uglavnom budu potvrđene.

Stoga je vrlo važno da u aneksu Ugovora o radu budu navedeni detaljni razlozi za povećanje plata i da oni imaju veze sa većom odgovornošću i više obaveza zapsolenog.

Što je bolje objašnjen razlog povišice, veće su šanse da će biti prihvaćena od države, savetuju u advokatskoj kancelariji.

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • sasa stankovic

    10. jul 2017 | 19:00

    da li je to borba za natalitet.domaci strani poslodavci sve je to ista bagra .zasto trudnice moraju da vode racuna kad imamo zakon.sta radi inspekcija -svira flautu-dobije neki evro od poslodavca i pravi se luda dajte radnicima redovnu platu 700 evra najmanje pa da vidite kako se stancuju deca-danas iste prave samo oni koji imaju pare i pijane budale

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA