Sa kruzera nazad u školsku klupu: Biljana je proputovala svet, a sada u Kini predaje engleski, i evo kako joj je to pošlo za rukom (FOTO)

  • 1

Kada je diplomirala na Filološkom fakultetu u Beogradu na smeru Bibliotekarstvo i informatika, Biljana Bjelić iz Prokuplja nije čekala da posao nađe nju, već je od prvog dana tražila zaposlenje. U tome, nažalost nije imala sreće. Onda se odlučila na hrabar potez, da radi na američkim kruzerima, a sada je u kineskom gradu Urumci gde u školi kineskoj deci predaje engleski!

Kinezi prave pravcati grad-šumu: Najzelenije naseljeno mesto na planeti izgledaće neverovatno (FOTO)

Srbi otkrili azijski san, rade za plate i do 2.500 evra: Priča iz prve ruke, od Zorana iz Pekinga

Ova hrabra devojka kaže da je najvažnije da mlad čovek radi i da je svaki pošten posao dobar.

- Posao je odgovoran. Ovde se insistira na učenju kroz igru i zabavu i sve se bazira na upotrebi jezika, a gramatika i pravila dolaze kasnije. Urumci je grad od tri miliona stanovnika i ima malo stranaca. Oni su uglavnom sa engleskog govornog područja, ali već ima četvoro koji rade ovde iz Srbije - objašnjava naša sagovornica.

Biljana za ovih nekoliko meseci koliko živi i radi u ovom gradu ima divno iskustvo. Kaže da su ljudi ljubazni i puni poštovanja i zadivljena je tom činjenicom, jer iako je proputovala gotovo ceo svet to nigde nije osetila i doživela.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- Posao i vizu za Kinu moguće je dobiti samo sa fakultetskom diplomom. Poslodavac se stalno interesuje za zaposlenog od priprema za preuzimanje posla i na radnom mestu. Radim pet dana nedeljno i ovde sam dobila svoj stan i imam sve uslove za kvalitetan život i rad – navodi Biljana.

Slobodno vreme uglavnom provodi sa kolegama sa posla, upoznaje bogatu kinesku tradiciju, koja je sadržana i u umetnosti, obrazovanju ali i u egzotičnoj kineskoj kuhinji. Brzo snašla, a to je zapravo i posledica njenog ranijeg radnog iskustva u inostranstvu.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- Radila sam na kruzerima, takođe sa decom i to najpre sa mlađim uzrastom, a posle dobijenog unapređenja, ili kako to Amerikanci kažu promocije, radila sam sa tinejdžerima. Pred kraj svog radnog angažovanja dobila sam i šefovsko mesto. Odradila sam pet ugovora po šest meseci, sa pauzom između putovanja najdužom od mesec i po dana – seća se uporna i istrajna devojka.

Kaže da je posao na kruzerima naporan, nema slobodnog dana i smeštaj je prilično loš, jer deliš malu kabinu sa kolegama. Međutim, i ovaj posao ima svojih čari, jer je u toku jedne godine obilazila oko 20 zemalja. Imala je kolege sa svih meridijana, jer su na brodu radili pripadnici i po 60 različitih nacija. Zajednička karakteristika i poslu u Kini i u SAD-u da šefovi imaju zadatak da podrže zaposlenog, da mu pomognu i savetuju ga.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Nije se pokajala što je krenula ovim putem, iako nije uvek lako. Tvrdi, iz svog iskustva, da treba da se usudiš, da napustiš zonu komfora, a to je zapravo roditeljsko gnezdo i da kreneš, a onda se ceo univerzum pokrene da ti pomogne, jer kad si hrabar da učiniš taj prvi korak onda imaš ogromnu pomoć sa svih strana. I samo divne ljude srećeš na putu.

- Ovo je moje iskustvo. Kako je nekom drugom ne znam. Shvatila sam da nije važno gde si, nego kako živiš i kakav si čovek– objašnjava naša sagovornica i naglašava da je jedino što joj uvek i neizmerno nedostoje njena porodica.

Daljinac baner

(B.R.)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Koki

    8. jul 2017 | 17:49

    Skupi pare pa se vtati imaj cifru u glavi i kad do nje dodjes vracaj se ne ostaj zauvek

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA