Srbija ima 7 miliona stanovnika i više od 2 miliona nezakonito izgrađenih objekata

  • 5

Pomoćnica ministra građevinarstva Darinka Đuran rekla je da u Srbiji ima više od dva miliona nezakonito izgrađenih objekata i da je proces ozakonjenja pokrenut 16. januara. Prema njenim rečima, za 50 dana popisano je 1,6 miliona nezakonito izgrađenih objekata, čime je završena prva faza tog procesa.

Kad se legalizuju objekti, od poreza na prihode Srbija će zarađivati 100 miliona evra godišnje (FOTO)

- Druga faza završava se objavljivanjem ove baze, u kojoj tačno može da se vidi koliko ima nezakonito izgrađenih porodičnih, proizvodnih, stambenih, komercijalnih, ekonomskih objekata u svakoj opštini i gradu - istakla je Đuran.

Sledeći korak je donošenje rešenja građevinskih inspektora, što je preduslov da bi jedan objekat ušao u proces ozakonjenja, a cilj je da se u naredne tri godine završi čitav proces ozakonjenja.

- Kada smo 16. januara krenuli da se bavimo ovim, u Srbiji je bilo doneto svega oko 30.000 rešenja o ozakonjenju, a danas je više od 86.000 donetih rešenja - rekla je Đuran.

Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Dodala je da je za građane bitno da znaju da će sve što je popisano biti predmet ozakonjenja, jer kako je rekla "ranije su gubili veru da će im objekti biti legalizovani, a sada mogu da vide da je njihov objekat unet u bazu".

- Cena takse legalizacije stambenog, odnosno porodičnog objekta je 5.000 dinara, a prema projekcijama, država bi na osnovu taksi trebalo da prihoduje oko 26 milijardi dinara - istakla je Đuran.

Gradovi u kojima se nalazi najveći broj nelegalizovanih stambenih i porodičnih objekata, skoro milion od ukupnog broja, su Kragujevac, Kraljevo, Šabac, Čačak i Leskovac.

Naredni korak Ministarstva građevinarstva biće da unesu i katastarske parcele za svaki pojedinačni objekat u bazu kako bi "na neki način pružili građanima sigurnost da će se njihov objekat konačno ozakoniti i dobiti realnu tržišnu cenu".

Daljinac baner

(Telegraf.rs / Beta)

Video: Sa čamca nasred Drine zaprosio devojku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • @ KiKi

    4. jul 2017 | 09:21

    Zamolio bih nekoga da mi kaze Kako su ilegalni objekti ( po državi) Kako su dobili upotrebnu dozvolu, struju, vodu Ajde da se kaže istina DRŽAVNA PLJAČKA jadnog naroda Treba oteti još novca narodu A vidim i sumu ste naveli Ne beže mladi sve vaše iz srbije džaba Niko ne voli da ga kradu Znam da ovo nećete da objavite Ali meni je savest čista A VAMA

  • Iskreno

    4. jul 2017 | 09:31

    Kako neko u nekom gradu može nešto ilegalno da sagradi na više spratova a da inspekcija ne vidi? Otkaz svim u inspekcijama jer nisu sposobni za svoj posao!

  • Dr.Toki

    4. jul 2017 | 09:17

    A drugi milion ima Beograd...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA