Uredba o opasnom radu za decu stiže u Srbiju: Kazne ozbiljno visoke, idu i do MILION I PO DINARA
Od 1. januara 2018. godine za najmlađe u Srbiji će postojati lista poslova koje nikako ne bi smeli da rade. Vlada je usvojila Uredbu o utvrđivanju opasnog rada za decu koju će sprovoditi sve nadležne inspekcije, od inspekcija rada do organizacija socijalne zaštite. Gde god da se pronađe dečji rad, u bilo kojoj oblasti života, neke od njih imaće pravo da reaguju, pišu Večernje novosti.
Kako navode u Ministarstvu za rad, ukoliko je u pitanju poslodavac, onda će se problemom baviti inspekcija rada, a Zakon o radu predviđa kazne koje se kreću i do milion i po dinara.
- Osim inspekcije rada, sve druge inspekcije u okviru delokruga svoga rada dužne su da razmenjuju podatke, da predlažu preduzimanje zajedničkih mera i aktivnosti i da na druge načine sarađuju. Uredbom se propisuje da je i srednja stručna škola, odnosno organizator prakse, dužan da za decu u okviru stručnog obrazovanja obezbedi nadzor nastavnika ili mentora, kao i poštovanje najviših standarda bezbednosti i zdravlja na radu - kažu u Ministarstvu rada.
U Uredbi su, navode u Ministarstvu, pobrojani različiti poslovi, od rada na visini, s prekomernim teretom, u skučenom prostoru, rada gde god se zahteva preveliko psihofizičko opterećenje deteta...
Najmlađi u Srbiji u najvećem broju slučajeva rade u poljoprivredi, a da često nisu ni svesni da su zloupotrebljeni. Zloupotreba dečjeg rada često se dešava u porodici, odnosno baš tamo gde dete nema nikakvu svest o tome da je zloupotrebljeno na bilo koji način.
Kada je reč o kaznama, one su propisane posebnim zakonima. Od 600.000 do 1.500.000 dinara kažnjavaće se prekršaj poslodavca sa svojstvom pravnog lica ukoliko zaposlenom mlađem od 18 godina odredi da radi suprotno odredbama zakona.
Majke i očevi koji zloupotrebljavaju prava ili grubo zanemaruju svoje dužnosti mogu biti potpuno lišeni roditeljskog prava.
- Roditelj zloupotrebljava prava ako izrabljuje dete sileći ga na preterani rad ili na rad koji ugrožava moral, zdravlje ili obrazovanje deteta, odnosno na rad koji je zabranjen zakonom. Pored ove građanskopravne, moguća je i krivičnopravna odgovornost, po Krivičnom zakoniku, koja se odnosi na zlostavljanje i zapuštanje maloletnog deteta - rekli su u ministarstvu.
Jovan Protić iz Međunarodne organizacije rada kaže da je ideja da u svakom od okruga bude po jedna osoba iz policije, centra za socijali rad i inspekcije rada koja će znati koga treba da pozove kada se dese slučajevi zloupotrebe.
U svetu 168 miliona dece radi najteže i opasne poslove, koji ugrožavaju njihov psihofiziči razvoj.
U Srbiji nema preciznih podataka o tome koliko je dece radno eksploatisano, ali se zna da su najčešće zloupotrebe kroz rad u poljoprivredi i u prosjačenju.
(Telegraf.rs)
Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Malisa
Nista, da vam predam svoje dete pa ga vi prevaspitavajte. Neka bude ulicar, kockar, alkoholicar, u najbolju ruku narkoman...
Podelite komentar
Zoka
Donose takve zakone da zatupe decu!!!Po njihovom najbolje im je dati da igraju igrice i da sutra u zivotu nista ne umeju da rade,pa ce da budu robovi stranih kompanija koje dolaze u Srbiju.
Podelite komentar
Radenko
Oni hoce od coveka da naprave ne coveka ,dali ima ikako bar malo mozga taj ko je doneo ovakav zakon?
Podelite komentar