Lečenje na godišnjem odmoru: Šta kad se razbolimo, i kako da se lečimo a da ne košta papreno
Nekada se radost zbog godišnjeg odmora u Grčkoj može pretvoriti u pravi pakao, kao što je slučaj ako se razbolite u inostranstvu, a tek onda saznate da Srbija nema potpisan Međunarodni sporazum o zdravstvenom osiguranju sa tom zemljom.
SJAJNA VEST ZA SRBE: Jedna jako važna stvar biće vam besplatna na letovanju!
To u praksi znači da ćete platiti svaki pregled ili, daleko bilo, intervenciju, ako vam je život bio ugrožen, ukoliko nemate privatno osiguranje. Taj novac nećete moći da refundirate u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje (RFZO).
Verica Lazić, direktorka RFZO, rekla je za Alo da je sve što je neophodno našim građanima u zemljama koje ne pokriva Sporazum - "potvrda o korišćenju zdravstvene zaštite u inostranstvu", odnosno obrazac 03-12.
- Nju svaki naš osiguranik može besplatno da dobije u svojoj nadležnoj filijali RFZO. Izdaje se najduže za period do 90 dana, od dana izdavanja. Ukoliko mu tokom boravka u inostranstvu bude bila pružena hitna zdravstvena usluga i naplaćena, po povratku u zemlju, osiguranik podnosi našoj direkciji zahtev za naknadu troškova - obajšnjava ona.
Uz taj zahtev potrebno da građanin priloži i fotokopiju medicinske dokumentacije iz zdravstvene ustanove u kojoj je lečen, kao i originalni račun, odnosno dokaz da su zdravstvene usluge plaćene.
- Ukoliko osiguranik pre svog puta nije pribavio "obrazac 03-12”, a platio je troškove hitnog lečenja u zemlji sa kojom nije zaključen Međunarodni sporazum, onda on nema pravo na naknadu troškova lečenja - navodi Verica Lazić za Alo.
Ona ističe da svi osiguranici tokom turističkog boravka u inostranstvu imaju pravo na korišćenje zdravstvene zaštite na teret RFZO samo u slučaju hitne medicinske pomoći, kako bi se otklonila neposredna opasnost po njihov život i zdravlje.
- Kako ne bi bilo dileme, sa ovim zemljama imamo Međunarodni sporazum o zdravstvenom osiguranju: Velikom Britanijom, Slovačkom, Poljskom, Makedonijom, Rumunijom, Mađarskom, Češkom, Italijom, Francuskom, Luksemburgom, Belgijom, Holandijom, Nemačkom, Austrijom, Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom, Hrvatskom i Bugarskom, Slovenijom i Turskom. Građani koji kreću tamo trebalo bi prethodno da posete svoje filijale RFZO kako bi uzeli neophodnu dokumentaciju o zdravstvenom osiguranju - završila je ona.
(Telegraf.rs)
Video: Putevi Srbije: Držite bezbedno odstojanje, sačuvajte život
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.