Nova pravila za postavljanje kamera: Nećete moći da snimate sve što hoćete, pa čak ni u svojoj zgradi
Video-nadzor neće moći da se postavlja kako ko hoće i gde hoće ukoliko bude usvojen model novog Zakona o zaštiti podataka ličnosti koji će poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka Rodoljub Šabić proslediti Vladi čim bude formirana.
Šta i koliko ZAISTA SMEJU poslodavci u Srbiji? Evo gde je granica provere zaposlenih!
KOMUNALNA POLICIJA NE SME DA VAS SNIMA: Imaju 250 kamera, ali po zakonu ne mogu da ih koriste!
Ovaj dokument, osim što jasno propisuje na koji način se postavlja video-nadzor, izričito zabranjuje da se on postavlja u garderobama i toaletima poslovnog prostora.
Novi Zakon o zaštiti podataka ličnosti, kako je rečeno juče na konferenciji za novinare koju je organizovao poverenik, propisuje i posebne uslove za postavljanje kamera u stambenim zgradama.
- Video nadzor u stambenim zgradama moći će da se postavlja samo u delovima zgrade koja je zajednička i na ulazu i izlazu iz nje.
- Niko ne sme da stavi kamere da snimaju direktno ulaz nečijeg stana. Međutim, i za deo gde je moguće staviti video-nadzor biće neophodno da se sa tim složi 60 odsto stanara - naveo je Aleksandar Resanović, iz kabineta poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka.
U članu 38 ovog dokumenta, naime, jasno piše:
- U stambenim zgradama može da se vrši video-nadzor ulaza i izlaza iz zgrade, kao i zajedničkih prostorija na način da se ne vrši video-nadzor ulaza i izlaza iz privatnih stanova.
- Za uvođenje video-nadzora u stambenoj zgradi potrebna je odluka skupštine stambene zajednice, koja mora biti u pismenoj formi i mora sadržati razloge za uvođenje video-nadzora, kao i način vršenja video-nadzora, ukoliko uvođenje video-nadzora nije propisano zakonom.
- Odluka je doneta ako se za nju izjasne članovi skupštine stambene zajednice, i to najmanje 60 odsto svih vlasnika stanova ili drugih posebnih delova zgrade - piše u novom Zakonu.
U ovom članu se dodaje da je zabranjen pristup sistemu video-nadzora preko interne kablovske televizije, javne kablovske televizije, interneta ili drugih sredstava za elektronske komunikacije kojima se takvi snimci mogu preneti, bilo u trenutku njihovog nastanka ili nakon toga.
Kada je reč o kamerama u poslovnom prostoru, ovaj zakon propisuje da svako ko ima video-nadzor to mora i da istakne, kao i da o njemu obavesti svoje zaposlene.
U članu 36 ovog dokumenta ističe se da video-nadzor u poslovnom prostoru nije dozvoljen u garderobama i sanitarnim prostorijama.
(Lj. R. - lj.racic@telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Francuz
Šta ima da štitite privatnost kad korištenjem mobilnog podatci vam (vladi) stoje na usluzi kao na dlanu, a tek FB i WhatsApp, viber etc i da ne govorim... Od kad su ovi smartfonovi stupili na snagu za čuvanje ličnih podataka u nekom od Cloudova tamo nege odakle je poreklo Google, Apple, Mikrosofta... znači da je automatski Odzvonilo čovečnosti privatnost!
Podelite komentar
Cinober
Znaci rokaj Misko bez straha da ces biti snimljen.
Podelite komentar
DaNe
Kojim pravom me snimaju kada prolazim pored zgrade Zastitnika gradjana, Poverenika... Ne kada ulazim, vec kada prolazim pored?
Podelite komentar