Zbog visokih cena otkazuju daljinsko grejanje!
Daljinsko grejanje, koje je u gradovima Srbije poslednjih godina uobičajeni vid grejanja, od jeseni bi moglo dodatno da poskupi i za petinu sadašnje cene, pišu Večernje novosti. Sudeći po računima koje građani danas plaćaju, ovaj, istina najkomforniji, način grejanja biće i ubedljivo najskuplji.
Iz više gradova već se pokreću inicijative za otkazivanje daljinskog grejanja od jeseni. Ova mogućnost postoji, ali, kako su u lokalnim toplanama rekli, "samo ukoliko se svi stanari zgrade slože i uz uslov da isključenje ne bi remetilo rad sistema podstanica i dela mreže“.
U boljoj situaciji su oni korisnici daljinskog sistema grejanja koji u svojim stanovima imaju ugrađene kalorimetre, pa mogu sami da odluče da li će se, i koliko "daljinski“ grejati, pa i kolike će račune plaćati.
Cene centralnog grejanja se, inače, znatno razlikuju od grada do grada. Razlike u cenama nisu odraz kvaliteta grejanja, već su posledica činjenice da koriste različite energente, kao i da li njihova opština ili grad dotiraju grejanje ili ne. Cene se kreću od 35 do 105 dinara po metru kvadratnom.
Prema proceni Upravnog odbora Toplana Srbije, ekonomska cena bila bi 115 dinara po kvadratu za toplane koje koriste mazut, odnosno 95 ili 75 dinara po kvadratu za one koje koriste gas i ugalj. Navedeni iznosi su bez obračunatog poreza na dodatu vrednost.
Kako ogrevno drvo i ugalj nisu značajnije poskupeli, cene i za ovaj vid grejanja biće na nivou prošlogodišnje sezone. Oko 8.500 dinara biće potrebno za grejanje na ugalj, slično kao i za grejanje na drva.
Na stovarištima u Srbiji, uglja i ogrevnog drveta, tvrde, ima sasvim dovoljno i prvi veliki nalet kupaca očekuju sredinom avgusta i prvih dana septembra. Drvo košta od 4.000 do 5.000 dinara, a za ugalj, u zavisnosti od vrste treba izdvojiti od 6.500 do 11.500.
Grejanje na gas domaćinstva, po sadašnjim cenama, za stan od 60 kvadrata, košta u proseku 9.500 dinara mesečno. Ako tokom jeseni dođe i do poskupljenja, ono će, za domaćinstva iznositi između deset i 15 odsto, pa će i računi biti između 10.000 i 11.000 dinara.
(Telegraf.rs / Izvor: Večernje novosti)
Video: Mećava zatrpala zapadnu Srbiju: Ekipe rade na rašićavanju svih putnih pravaca
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.