ŠOK ZA TELO: Nagli pad temperature opasan po zdravlje

  • 0

Istraživanje sprovedeno u devet evropskih zemalja pokazuje da se samo u slučaju kardiovaskularnih oboljenja prilikom velikih promena temperature potreba za bolničkom negom uvećava za 60 odsto. Srbija nema sličnu statistiku, ali iz Kliničkog centra Srbije upozoravaju da je broj pacijenata u velikom porastu.

Još veća opasnost po zdravlje od letnjih vrućina su nagle promene temperature, bilo vremenske ili veštački izazvane preteranim rashlađivanjem zatvorenih prostora i stvaranjem temperaturnih razlika i do 20 stepeni. Izlazak na znatno višu temperaturu dovodi do naglog širenja krvnih sudova, pada pritiska, ali i mogućeg gubitka svesti i ozbiljnih zdravstvenih problema

- Bio sam u prostoru koji je bio klimatizovan, gde je temperatura možda bila oko 20-ak stepeni i onda sam izašao iz te prostorije na plus 37-38, koliko je već bilo ovih dana, i doživeo sam neki blagi šok - kaže jedan mladić koji je zbog toga ostao u bolnici.

Nagle oscilacije u temperaturi posebno su opasne za starije ljude i hronične bolesnike. Za njih ulazak sa visoke spoljnje temperature u veoma rashlađen prostor, što izaziva naglo skupljanje krvnih sudova, može biti fatalan.

- Tako naglo širenje i skupljanje krvnih sudova može da dovede do otkačinjanja određenih plakova, određenih trombova, koji su uzrok da dođe kako do infarkta srca tako i do infarkta mozga - kaže Vesna Stojanov, načelnica Centra za hipertenziju KCS.

Lekari napominju to da se proteklih nedelja znatno uvećao i broj pacijenata koji u bolnice stižu iz fitnes centara. Vežbanje bez stručnog nadzora i neprilagođeno vremenskim prilikama neretko vodi u infarkt, a mnogi ne poštuju ni osnovne savete o očuvanju zdravlja na visokim temperaturama.

- S obzirom na to da nemamo tu kulturu, nemamo izgrađenu ni svest o tome, pa su neophodni saveti tipa, mirujte, ne krećite se, jedite laganu hranu, jer ljudi su navikli na to da čak i onda kada je visoka temperatura konzumiraju jako, masno i kalorično. Zamislite čoveka pušača, koji na 40 stepeni uvlači duvanski dim, koji je mnogo više temperature od spoljne, pojede nešto masno i jako i onda kaže da mu je muka. Gotovo bi bilo interesantno da kaže da mu nije ništa - kaže Vesko Drašković, autor programa za rekreaciju i rehabilitaciju.

Na letnjim vrućinama i neka pića treba izbegavati.

- To bi bili kafa i alkoholni napici, zato što oni u svom dugoročnom efektu šalju signal našem organizmu da njemu tečnost ne treba i on se tog viška tečnosti onda oslobađa, te mi tu našu dragocenu tečnost još više onda gubimo - rekla je Katarina Paunović, specijalista higijene.

Sokovi od ceđenog voća i povrća, mlečni napici odlična su užina u ovakvim danima. Ipak, voda je najvažnija i pijte je i kada niste žedni. A kada osetite zamor ili pad koncentracije, opet pijte vodu, jer lekari kažu da je i to signal prikrivene žeđi.

(Telegraf.rs / Izvor: B92)

 

Video: Muzej grada Beograda otvorio izložbu o nobelovcu Ivi Andriću u Pekingu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA