Pozlatili se u Londonu: Vinarija iz Crne Gore osvojila zlatnu medalju za kvalitet
U srcu kompanije "13. jul Plantaže", na mestu gde je sve počelo, u Starom vinskom podrumu u Lješkopolju, večeras je održana proslava istorijskog uspeha crnogorskog vinarstva ostvarenog na najprestižnijem vinskom ocenjivanju na svetu “Decanter World Wine Awards DWWA 2017“ održanom u Londonu, na kojem su crnogorske Plantaže osvojile zlatnu medalju za svoje premijum vino “Stari Podrum Cabernet Sauvignon 2012“.
Bojan i Miloš su napravili čudo od inovacije: Svi koji vole vino zahvaljivaće im do kraja života!
"Vranac Reserve 2011" je dobio srebrnu medalju, a vina "Pro Anima Pinot Blanc 2015", "Chardonnay Barrique 2013", "Vladika 2013" i "Medun 2011" okitila su se bronzom.
Goste je pozdravio Veselin Đurišić, direktor prodaje i marketinga Kompanije “13. jul Plantaže” prenoseći, iz prve ruke, inpresije sa ovog najprestižnijeg vinskog nadmetanja na svetu.
– Još daleke 1907. godine na smotri vina u Londonu Vranac iz Crne Gore osvojio je zlato. Danas, 110 godina kasnije Plantaže ponosno potvrđuju kvalitet vina iz Crne Gore upravo u Londonu. Vina iz linije "Stari podrum" svojim uspehom pokazala su pravu snagu Plantaža i potencijal crnogorskog podneblja. Posebno smo ponosni na uspeh kaberne sovinjona jer dokazuje da na našem repertoaru, pored vranca, kratošije i drugih autohtonih sorti, internacionalne sorte takođe daju vrhunske rezultate - rekao je Đurišić.
- Sve to nije slučajno, već je rezultat ulaganja u vrhunski proizvod i to nije samo tehnološki, već i prodajni i marketinški proces. Planiranjem, selekcijom i dugotrajnim pažljivim radom došli smo do potvrde kvaliteta i našeg potencijala, što su prepoznali i potrošači, ne samo u Crnoj Gori i zemljama regiona, već širom sveta – smatra Đurišić.
Dodao je da postupak proizvodnje vina iz Starog podruma podrazumeva selekciju najboljeg grožđa sa mikrolokaliteta Šipčanik, koje se bere ručno i prerađuje u novom, posebno opremljenom pogonu Starog podruma.
Kako kaže, samo u najboljim godinama, sa parcela koje su pokazale da daju najkvalitetnije grožđe, pažljivo biraju rod koji će kasnije pretočiti u Stari podrum.
– Iz tog razloga su naše serije premijum vina ograničene na svega nekoliko hiljada boca. Vina iz serije "Stari podrum" za kratko vreme stekla su visoku reputaciju među poznavaocima vina, a mnogi ekskluzivni restorani i hoteli uvrstili su ih u vinske karte. Posebno nam je zadovoljstvo što smo sada dostojan takmac i u segmentu belih vina koja su bila u dobroj meri zapostavljena agresivnom najezdom vinarija iz regiona - priča Đurišić.
Prema njegovim rečima, medalje na Dekanteru za bela vina, dovoljno govore o osvajanju tehnologije i očekivanju rasta prodaje u ovom segmentu, na domaćem i na svim inostranim tržištima.
- Na najbolji način smo demantovali famu, koju je razvijala naša konkurencija, o tome da su naša crvena vina izvanredna, ali da zaostajemo u segmentu belih vina. Nagrade sa najvećih svetskih smotri nam, iz tog razloga, veoma znače – kazao je Đurišić.
Najavio je i pregršt novih projekata među kojima je i plasiranje dva nova vina, kao i maslinovo ulje kompanije Plantaže.
(Telegraf.rs / Izvor: pinkm.me)
Video: Potresne scene iz Zagreba, stotine sveća, molitve građana i neverica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zule .
Sve je to u redu. Crnogorska vina su uvijek bila super, ali mi ovo lici na reziju Velikog brata. Rusi im zabranili izvoz u Rusiju, a sad im ovi daju medalje. Meni tu nesto smrducka, iako i ja pijem crnogorsko vino.
Podelite komentar
flamantes
Vina Plantaža su izvanredna i po malo osvajaju svjetsko tržište. Uvijek će se naćio oni koji prepoznaju šestoke mirise i ukuse koji su karakteristika crnogorskih vina, koja nijesu blagog ukusa, parfimisana i zaslažena, kakav je trenutno trend u svijetu.
Podelite komentar
Petar ns 66
Rusi kažu nije vino nego otrov, puno pesticida, kao naše jabuke i paradajz.
Podelite komentar