Biznis od kojeg svi možemo da zgrnemo pare: Posadite ruže, duplo ćete zaraditi (FOTO)
Gajenje cveća zahteva kontinuitet, velika ulaganja i veliko angažovanje radne snage, ali može i da donese dobru zaradu. Ukoliko imate nešto zemlje, pa i ako je nemate, trebalo bi da razmislite o gajenju ruža. Sa desetak hiljada evra, zarada posle prvih dve godine, može da bude i dupla, zavisno koju prodajnu cenu pogodite.
Hit u Kragujevcu: Jedu ljubičice, ruže i jorgovan, sve je to ukusnije od roštilja (FOTO)
NENAD MIJUC JE PRAVI DŽENTLMEN: Ima svoje cvetno cartstvo sa 5.000 ruža (FOTO)
Zbog dobrih klimatskih uslova i dužine vegetacionog perioda naša zemlja ima dobre uslove za plantažnu proizvodnju cveća i na otvorenim površinama i u zaštićenom prostoru. U udruženju za biljnu proizvodnju Privredne komore Srbije smatraju da naša zemlja ima sve preduslove da krene sa još većim razvojem ove proizvodnje i da je ovo nedovoljni iskorišćen potencijal.
Osim povoljne klime, kako smatra Milan Topalović (58), predsednik Grupacije proizvođača i ukrasnog cveća, nisu potrebne velike površine da biste uzgajali ovo prelepo cveće. Nisu potrebni ni plastenici, osim ako ne radite na proizvodnji pupoljaka.
- Sve vrste ruža i sve boje jednako dobro uspevaju. Ni kiša im ne može ništa. Jedino čega treba da se pazite je grad i mraz - upozorava Topalović.
Sigurni troškovi podrazumevaju da za sejanje divlje podloge izdvojite tri centa po komadu, a za održavanje, odnosno zalivanje, kalemljenje, kopanje i orezivanje, još 25 centi po sadnici.
- Već na pola hektara možete da uzgajite oko 50.000 divljih podloga, od kojih možete da dobijete 30.000-35.000 ruža. Gotove ruže posle možete da prodate za 40 centi, ali i za 1,4 evra zavisno od toga da li ste poznati proizvođač ili ste novi u poslu - kaže Topalović, koji je jedan od najvećih proizvođača cveća u Srbiji i ima rasadnik u Lipolistu.
Prve ruže procvetaju nakon dve godine, pa na uloženih 14.000 evra možete ostvariti duplo od uloženog nakon dve godine.
Ono što se ne isplati u ovom poslu je, kako kaže ovaj proizvođač, kupovina zemlje jer pola hektara košta oko 5.000 evra, ali, za one koji nemaju zemlju, a žele da krenu u ovaj biznis, on predlaže zakup, pa za parcelu od pola hektara, planirajte još 125 evra.
Topalović se ne žali i samo od toga živi. Ni sinovu mu se ne žale. On oko 200.000 ruža godišnje izveze u Rusiju, Poljsku, Italiju i zemlje Balkana.
- Od toga živim. I moji sinovi žive od toga. Jovan (28) vodi rasadnik u Lipolistu, a Stefan (31) vodi "Garden centar" u Beogradu i tamo prodaje sve od semena i svega potrebnog, do gotovog cveća.
Oni koji odluče da se bave uzgajanjem cveća, treba da znaju da Vlada Republike Srbije pomaže proizvođače cveća i ukrasnog bilja kroz investicije u poljoprivredna gazdinstva koja se bave ovom proizvodnjom i to u vidu nabavke opreme i mehanizacije za zaštitu od bolesti i štetočina, za navodnjavanje, za proizvodnju sadnog materijala u zaštićenom prostoru...
Osim toga, na osnovu Uredbe o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2017. godini, proizvođači cveća i ukrasnog bilja na osnovu direktnih plaćanja imaju pravo na subvencije od 2.000 din/ha, kao i regres za đubrivo u iznosu od 2.000 din/ha. Znači ukupno 4.000 din/ha.
Srbija je, prema podacima Uprave carina, prošle godine izvezla cveća u vrednosti 2,6 miliona evra (2.419 tona). Cveće i ukrasno bilje se izvozi u zemlje Evropske unije (od čega najviše u Holandiju, Poljsku, Hrvatsku, Italiju i u Nemačku), ali i u Rusku Federaciju, Belorusiju i u Švajcarsku.
Prema tome, izvozni potencijal je veliki, zarada više nego zadovoljavajuća, a rizik, kao i u svakom poslu, postoji. Još samo vreme da vas posluži.
(S.Vasić - s.vasic@telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srboljub jox
Čista budalaština.gajio sam.a kome da prodaš.narod nema za leba.a kamo li za ruže
Podelite komentar
Dragan RS
Desetak hiljada evra? Pa da imam toliko, znao bih sta bih s tim i bez vas.
Podelite komentar
amerika
Nije to samo posaditi I eto para, treba da se radi, a u srbiji vidim ubise se od rada....
Podelite komentar