Ovih 10 stvari danas sigurno ne znate o Zagrebu, a jednu ste prosto obožavali kad ste bili deca
Danas se obeležava Dan Grada Zagreba, odnosno praznik Majke Božje od Kamenitih vrata, zaštitnice grada. U čast glavnog hrvatskog grada "Dnevnik.hr" pokušao je da pobroji neke manje poznate činjenice o njegovim prirodnim i kulturnim lepotama, kao i poznatim Zagrepčanima koji privlače turističku pažnju.
Nikad crnje prognoze za Balkan: Ako se ostvare, preti nam potpuni haos!
1. Zagreb još uvek nije milionski grad. Prema popisu stanovništva iz 2011. u njemu živi 790.017 stanovnika, od toga je 369.339 muškaraca, a 420.678 žena. Najviše stanovnika ima u Sesvetama - 70.009 osoba, a najmanje u Brezovici gde živi 12.030 stanovnika.
2. Zagrebačka uspinjača koja iz Tomićeve ulice spaja Donji grad s Gornjim, smatra se najkraćom žičanom železnicom na svetu namenjenom javnom prevozu. Pruga joj je duga tek 66 metara, a vožnja od dna do vrha traje 64 sekunde.
3. Crtana serija "Profesor Baltazar" je najpoznatiji projekt Zagrebačke škole crtanog filma koja broji ukupno 59 epizoda. Prava na prikazivanje serije s ovim neslužbenim simbolom grada Zagreba otkupljena su u 30 zemalja sveta, a najviše uspeha izvan Hrvatske postigla je u Skandinaviji.
4. Prvu hrvatsku operu "Ljubav i zloba" komponovao je slavni Zagrepčanin Vatroslav Lisinski, koji je umro upravo na Dan grada Zagreba 1854. godine.
5. Omiljeno turističko mesto za predah od asfalta je "Lenucijeva potkova". Ovaj zeleni ukras grada sastavljan je od sedam trgova (Trg Nikole Šubića Zrinskog, Trg Josipa Jurja Strosmajera, Trg kralja Tomislava, Trg dr Ante Starčevića, Trg Marka Marulića, Trg Ivana, Antuna i Vladmira Mažuranića te Trg maršala Tita) i Botanički vrt.
6. Zlatna bula Bele IV je povelja kojim je Gradec dobio status slobodnog kraljevskog grada. Pergament star skoro osam vekova čuva se u posebnoj zaštitnoj plastici u podrumu Hrvatskog državnog arhiva u vrlo kontrolisanim uslovima: na temperaturama između 18 i 21 Celzijevih stepena, te na 45 do 55 posto vlage.
7. Najposećenija turistička atrakcija u Zagrebu je njen središnji gradski trg. Trgom bana Josipa Jelačića prošeta svaki drugi turista, dok gradskim grobljem Mirogoj to čini 15 posto posetilaca hrvatske metropole.
8. "Jagerhorn" u Ilici 14 je najstariji zagrebački hotel. Otvoren je 1827., a preuređen u potpunosti 2011. godine. Nalazi se u najstrožem središtu Zagreba, uz Gornji grad i svega dva-tri minuta udaljen najvažnijih turističkih atrakcija.
9. Purgerski rečnik je šarmantna mešavina turcizama, germanizama i anglizama koja je izražena u svetu gastronomije. Zagrebački starosedeoci vole namirnice abšmalcati (kuhati, a potom popržiti na masti s mrvicama), a omiljene supe su im ajgemahtec (od povrća) i ajnpren (od zaprške). U flajšmašini melju meso za faširane šnicle, a najdraži im je sendvič od somerice i kajzerice.
10. Zagrepčani se vole naći ispod sata na glavnom gradskom trgu. Sve gradske satove popravlja i održava časovničarska radnja Lebarović iz Maksimira koja obuhvata čak šest generacija majstora. Prvi gradski satovi su uvezeni iz Austrije, a kasnije su i samostalno izliveni tako da nalikuju na one u Beču.
(Telegraf.rs)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mix
Koga je briga za Zagreb?!
Podelite komentar
Drca
Da znaš da ste me zagolicali da nikad ne odem u Zagreb.
Podelite komentar
БЛ
Зашто ми пишемо о Загребу? Кад сте видјели у њиховим новинама неки чланак о Београду? Никада! Зато што имају национални понос.
Podelite komentar