Beograđanin kupio punjač za laptop, pa za dlaku izbegao smrt: Nije obratio pažnju na jedan važan detalj
Ušao sam u jedan od naših većih trgovinskih lanaca i kupio punjač za laptop kineske proizvodnje, verujući da je to što kupujem kod poznatog prodavca dovoljna garancija da je ispravan. Posle tri meseca, zamalo me nije ubila struja, ispričao je za "Blic" Beograđanin I. A. Još veći šok je doživeo kada se vratio u istu prodavnicu, i prodavac mu je otvoreno rekao da "nipošto ne kupuje opet taj punjač, jer oni znaju da zaiskre i da se zapale".
Oni su ponos Srbije: Studenti genijalci iz Novog Sada napravili solarni punjač za mobilni telefon!
- Ovaj punjač za laptop je bio duplo jeftiniji od originalnog, a mogao je da se koristi za moju marku laptopa. To što sam kupio u velikom trgovinskom lancu, dobio upakovano, s fiskalnim računom i garancijom, smatrao sam dovoljnim dokazom da je sve u redu. Međutim, posle tri meseca korišćenja, uzeo sam ga u ruku i on je baš zaiskrio, kao da je unutra došlo do nekog kratkog spoja. Kada mi je prodavac skrenuo pažnju "među nama" da su oni nebezbedni, odmah sam otišao i kupio original. Zašto bih rizikovao da mi se zbog uštede od 3.000 dinara zapali kuća - priča ovaj Beograđanin.
Kako odabrati bezbedne proizvode
Da je kineska roba slabijeg kvaliteta odavno je poznato, a to se ogleda i u cenama u odnosu na originalne proizvode. Međutim, to može da bude vrlo opasno kada je tehnika u pitanju. Iako se danas u kineskim fabrikama izrađuju replike identične originalima, kvalitet materijala je loš, objašnjava za "Blic" Vladimir Čedić, IT stručnjak iz Beograda.
- Umesto materijala koje koriste u fabrikama originalnih proizvoda, u kineskim se koriste najjeftiniji, što im omogućava da imaju niske cene. Ali zato je i kvalitet loš. Kod ovakvog primera, sa punjačem za laptop, svašta može da se dogodi - može da se zapali, počne da dimi ili varniči, ili da pusti struju negde kao u ovom slučaju - objašnjava Čedić.
Rizikujete oštećenje laptopa, ali i požar
Ne samo da punjač može brzo da pregori, već može da strada i sam uređaj, odnosno laptop, koji je daleko skuplji. Kako preporučuje Čedić, uvek treba kupovati originalne delove, jer koristeći jeftine punjače, rizikujete da uništite i originalni računar, koji košta i više stotina evra.
- Za tu robu nema kontrole kvaliteta, kakva se kod originalnih proizvoda radi još u matičnim fabrikama. Po papirima, sve je u redu. Uvoznik kupi proizvod direktno iz fabrike u Kini, koja mu izda račun, i sa tim papirima on ga uveze u Srbiju. Ovakvi punjači u Kini mogu da se nađu i za jedan evro. U Beogradu sam u jednoj veleprodaji kupio sličan punjač za četiri evra. Sve preko toga su razne marže koje dižu cenu, ali su i dalje čak dvostruko jeftiniji od originalnih punjača, koji drže cenu ali imaju i visok kvalitet izrade - objašnjava Čedić.
Ministarstvo trgovine: Kontrola kvaliteta se radi na uzorcima
Kako je za "Blic" objasnio Slaviša Petković, načelnik Odeljenja za kontrolu usaglašenosti i bezbednosti proizvoda Ministarstva trgovine, sistem provere kvaliteta proizvoda koji se prodaju u Srbiji identičan je onome koji se sprovodi u svim evropskim zemljama.
- Prilikom uvoza proizvoda, proizvođač je obavezan da podnese dokumentaciju, plus potvrdu kao i za sve električne aparate. Svi proizvodi moraju da imaju oznaku "C" što znači da je proizvod namenjen Evropi. Na samoj granici se ne vrši dodatna kontrola, već se ona radi na samom tržištu, na osnovu uzorka - objašnjava Petković.
Da bi proizvod ušao u Srbiju neophodno je da ima i oznaku "3A" koja obeležava da je proizvod namenjen našoj zemlji, dodaje Petković.
Vatrogasci: Punjači dovode do požara
Međutim, sve to je slaba uteha onima koji zbog punjača lošeg kvaliteta budu povređeni ili pretrpe materijalnu štetu. Srpski vatrogasci već godinama apeluju da su punjači jedan od glavnih uzroka požara u Srbiji.
Punjači za mobilni, laptop ili tablet ne mogu non-stop da budu uključeni jer dolazi do pregrevanja, posebno ako se ostave uključeni u struju, a vi izađete iz kuće. Jedna stavka je pregrevanje, a druga loš kvalitet, kao što je to bilo u gornjem slučaju. Ako se zapali neki uređaj, prvo je potrebno isključiti napon, tj. sklopku. Nikako ne smete gasiti vodom uređaj pod naponom, savetuju beogradski vatrogasci.
(Telegraf.rs / Blic)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
draleRS
Ovaj punjač za laptop je bio duplo jeftiniji od originalnog, a mogao je da se koristi za moju marku laptopa pa sta je ocekivao da radi kao originalni,nije mi jasno cemu ovaj tekst,koliko se ljudima i drugih uredjaja zapali u domacinstvu
Podelite komentar