Svaka od ovih 796 fotografija ruši apsolutno sve ustaške laži o Jasenovcu koje ste ikada čuli (FOTO)
Fotomonografija autora Đorđa Mihovilovića na jednom mestu objedinjuje 796 fotografija snimljenih na lokaciji logora Jasenovac u razdoblju od 1945. do 1947. godine koje pokazuju kako na tom prostoru nakon pada NDH nije postojao, niti je mogao da postoji bilo kakav komunistički logor.
Autor filma o Jasenovcu nipodaštavao žrtve logora, a sada postao savetnik rektora u Zagrebu
Nemci napali Hrvate: Sedlarov film o Jasenovcu falsifikuje istoriju (VIDEO)
Izlazak knjige provokativnog naziva "Jasenovac 1945-1947- Fotomonografija" jasenovačkog višeg kustosa Đorđa Mihovilovića dolazi u vrlo važnom istorjskom trenutku, odnosno u kontekstu još uvek traumatične sadašnjosti opterećene groznim reinterpretacijama ratnog i posleratnog vremena iz pera sve glasnijih negacionista i revizionista ustaške države i njenih učinaka, piše "Jutarnji list".
Knjiga donosi 769 fotografija velike istorijske vrednosti o samom koncentracionom logoru u Jasenovcu (i samom mestu Jasenovac) te je neprocenjivo vredan doprinos raskrinkavanju strahovite laži koja ukratko glasi ovako: ustaški logor u Jasenovcu nije bio logor smrti, tamo je život izgubio manji deo ljudi, uglavnom od bolesti, a pravi genocid nad Hrvatima dogodio se na tome istom mestu u režiji komunističkih vlasti nakon maja 1945! Ova gnusna laž najbolje je raskrinkana fotografijama koje je objavio Mihovilović.
Koliko je ova laž proširena i opaka govori podatak da ne samo što se na tu temu pišu knjige, pišu članci, daju intervjui u štampanim i elektronskim medijima i drže tribine širom Hrvatske, već se snimaju i dokumentarni filmovi sa žestokim manipulacijama i podvalama (poput onog koji je prošle godine snimio Jakov Sedlar), a revizionizam podržava i u strukturama Katoličke crkve u Hrvatskoj jer, na primer, katolički nedeljnik Glas Koncila objavljuje feljtone, donosi intervjue i druge članke u kojima revizionisti na dugo i na široko tumače "istinu o Jasenovcu".
Mukotrpan rad
Autor fotomonografije je pokazao i dokazao da su na tim mestima vladali nemogući uslovi za smeštaj i osiguranje većeg broja ljudi te da nikakvog komunističkog logora nakon maja 1945. u Jasenovcu nije bilo. Već sama činjenica da su fotografije snimane tokom 1945, 1946. i 1947. godine (dakle, u vreme navodnog postojanja komunističkog logora Jasenovac), što pretpostavlja slobodan ulazak raznih snimatelja i slobodno kretanje po navodnom mestu zatočenja i ubijanja zarobljenika Hrvata, opovrgava mogućnost postojanja komunističkog logora. Naime, takvo bi mesto, kako ističe recenzent monografije Nataša Mataušić, bilo zasigurno strogo čuvano, a ulazak radoznalima strogo zabranjen ili kontrolisan.
Nikada nisam zapamtio lik mog oca: Potresne izjave Srba koji su još kao deca bili u Jasenovcu
Najveći deo fotografija u vlasništvu je Hrvatskog istorijskog muzeja i Hrvatskog državnog arhiva u Zagrebu, javne ustanove Spomen-područje Jasenovac, Arhiva Jugoslavije i Jevrejskog istorijskog muzeja iz Beograda, zatim Arhiva BiH i Istorijskog muzeja BiH iz Sarajeva.
Jedno od izvorišta negacionističkog narativa je "Društvo za istraživanje trostrukog logora Jasenovac" koje je osnovano u junu 2014. godine. Prema tvrdnjama članova Društva, Jasenovac od 1941-1945. nije bio logor smrti u kojem su ustaše masovno ubijali Rome, jevreje i Srbe po genocidnim kriterijumima i Hrvate po političkim kriterijumima. Kažu da je to bio samo običan sabirni, kažnjenički i radni logor (prvi logor) u kojem se retka pojedinačna ubijanja broje tek na desetine ili stotine, a nikako na bezbrojne hiljade muškaraca, žena i dece nestalih u masovnim likvidacijama. Tvrde da su komunisti (drugi logor od 1945. do 1948. za ustaše, "domobrane" i Nemce, te treći za informbirovce od 1948. do 1952.) "operisali" nakon maja 1945. i tamo, na mestu ustaškog logora u Jasenovcu, izvršili "genocid nad Hrvatima".
Gde su stradali?
Ipak, nisu pronašli ni jedno jedino ime stradalog u “komunističkim logorima” nakon maja 1945, nasuprot poimeničnom popisu ogromnih žrtava ustaškog logora Jasenovac 1941– 1945. godine za koji članovi ovog Društva i njihovi istomišljenici ne mogu tvrditi da je laž.
Nepostojanje bilo kakvih dokaza za nedokazive tvrdnje negacionisti objašnjavaju rečenicom da “nepobitni pisani dokazi o tome nisu objavljeni, nego se verovatno brižno kriju ili su čak uništeni”.
"Počistite sve!"
Zapovednik logora Vjekoslav Maks Luburić se 19. aprila 1945. vratio u Jasenovac i odmah naredio:
- Za tri dana logora više ne sme biti. Počistite sve!
Kretanje po logoru strogo je ograničeno, uređaji su demolirani, nastambe minirane i većinom odmah srušene. Uveče 21. aprila sve zarobljenice ženskog logora, njih više od 700, pod jakom pratnjom izvedene su na otvoreno i poubijane. Nijedna se nije spasila. U ispražnjeni ženski logor dovedeni su muški logoraši, njih oko 1.100. Videli su da je logor u likvidaciji i znali su šta ih čeka. Preko noći razradili su već ranije pripremljeni plan za pobunu i beg. U 10 sati pre podne, na dogovoreni poziv glavnog organizatora pobune Ante Bakotića "Naprijed drugovi!”, oko 600 logoraša krenulo je u proboj. Oružje su im bili stolarski noževi, čekići, letve, nasuprot do zuba naoružane ustaške posade.
Osam preživelih
Pod mitraljeskom vatrom iz stražarnica, bunkera i osmatračkih tornjeva 90 logoraša iz Logora III probilo se do prvih šumaraka i spasilo živote, a oko 500 palo je pokošeno unutar logora i na brisanom prostoru izvan žice i pre šume. Posle proboja u logoru je ostalo još oko 460 logoraša koji zbog bolesti ili iznemoglosti, zbog straha, rezignacije ili loše računice, nisu učestvovali u pobuni i proboju. Ustaše su ih u besu, istoga dana, skoro sve poubijali. Preživelo ih je svega osam koji su uspeli da se sakriju u ruševinama miniranih logorskih zgrada i dočekaju partizane.
Poslednje snage ustaške posade napustile su Jasenovac 1. svibnja 1945, a dan kasnije prethodnica Jugoslavenske armije bez borbe je ušla u opustošeno mjesto. Od oko 500 kuća u Jasenovcu ustaše i Nemci u povlačenju su zapalili čak 433. Ustaše su nastojale da za sobom ostave što manje tragova, ali zašto su palili i nastambe lokalnog stanovništva? Očaj i bes totalnog poraza teško je kontrolisati, piše zagrebački list.
Razbijen mit
U zadarskom “Hrvatskom tjedniku” od 28. januara 2016. godine sekretar Društva koji demontira “mit o Jasenovcu”, negacionista i novinar Igor Vukić napisao je tri stranice teksta koji ima samo jedan cilj: Totalna rehabilitacija ustaške Nezavisne Države Hrvatske.
Ustaška NDH bila je čedo fašističke Italije i nemačko-nacističkog Trećeg Rajha. Neposredno je nastala Hitlerovom “Direktivom 25” od 27. marta 1941. i pravno je nestala s nemačkom kapitulacijom 8. maja 1945. Pune četiri godine ratovala je na strani zla. Bila je Hitlerova saveznica koja je nastavila da ratuje na Hitlerovoj strani još i petnaestak dana nakon što se Hitler ubio. S vremenom, jasenovački logor smrti postao je ključni simbol za celokupnu NDH i nesavladiva je prepreka svakom pokušaju rehabilitacije ustaške države. Negacionisti pokušavaju da srušie "mit o Jasenovcu" kako bi NDH, kad-tad, bila rehabilitovana. Knjiga Đorđa Mihovilovića ih u tome u potpunosti demaskira i razoružava.
Sve fotografije iz fotomonografije možete videti na OVOM LINKU.
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Scipion
Докле ће више да се пише да су геноцид починиле усташе, а не хрвати док у БиХ хрвати заједно са муслиманима?!
Podelite komentar
Cika Velja
Ne vidim poentu u tome da treba demantovati lazi Hrvata o Jasenovcu! Pa drzava,nacija,jezik ,istorija...sve im je laz...i jedna vise ili manje,sliku o njima u meni nista ne menja!?
Podelite komentar
LB
I ova današnja NDH je samo nastavila uz blagoslov ovih istih fašističkih država tamo gdje je stala 1945.
Podelite komentar