KONAČNO, SJAJNE VESTI: Sezonci dobijaju radni staž!
Sezonci na srpskim njivama, najverovatnije od sledećeg leta, neće raditi samo za dnevnice, pišu "Novosti".
Zarada i do 120.000 mesečno: Sezonski radnici na ovim poslovima mogu da se OBOGATE!
SEZONSKI POSAO U NEMAČKOJ: Zaradite dnevno i do 100 evra, ali požurite, traje do juna!
Ministarstvo za rad zajedno sa Ministarstvom poljoprivrede i Nacionalnom alijansom za lokalni ekonomski razvoj, radi na Nacrtu zakona o sezonskom radu u poljoprivredi.
Cilj je da se i nadničari ubuduće revnosno prijavljuju, a da gazde za njih plaćaju poreze i doprinose. Kolike - još se ne zna.
Procenjuje sa u Srbiji svake sezone na njivama radi od 80.000 do 100.000 ljudi. Podaci statistike su da je lane u Srbiji bilo čak 570.000 neformalno zaposlenih, od kojih su dve trećine angažovani u poljoprivredi. Većina od tog broja, ipak, su sami vlasnici poljoprivrednih gazdinstava i njihove porodice. Ostatak su sezonci koji radom pod vedrim nebom ne zarađuju za penziju i zadravstveno. Državu tišti što ni od njihovog rada ne prihoduje.
- Radna grupa je analizirala primere iz okruženja i uzela u obzir kako su sezonski rad u poljoprivredi rešili u Hrvatskoj i u Mađarskoj - objašnjava Ivan Radak iz NALED-a.
On podseća da se najpre razmišljalo o uvođenju vaučera, što je hrvatski model.
- Poljoprivrednik kupi od države vaučere, a svaki podrazumeva namirene poreze i doprinose za jednog radnika na jedan dan. Ukoliko mu treba deset radnika na pet dana, onda kupi 50 vaučera i lepi ih svakog dana u knjižicu. Sada smo bliži ideji da se iskoristi to što imamo Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja i da se oni svakog dana elektronski prijavljuju. Tako je u Mađarskoj.
Pogledajte jedan zanimljiv eksperiment koji su obavili članovi redakcije Telegrafa:
(Telegraf.rs / Novosti)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
victoria
Kakva je to sjajna vest?! Sad ce smanjiti nadnicu na racun placanja doprinosa. Ovde ce samo drzava da profitira.
Podelite komentar
NIDZA
ЛЕПОТА ЖИВА ПОЛЈОПРИВРЕДНИЦИ ИМАЈУ ПУНО ПАРА А И ЦЕНЕ СУ НАМ ОДЛИЧНЕ ЦЕНА ВИШНЈЕ У МОМ КРАЈУ БИЛА ЈЕ ОД 35 ДО 40 ДИНАРА РАДНИЦИ ОКО 20 ДИН ПО КИЛОГРАМУ И ШТА СЕЉАКУ ОСТАЈЕ
Podelite komentar
Nebojsa
Videcemo i to cudo od zakona.
Podelite komentar