RAJSKI ZVUK OKARINE STARE 6.000 GODINA: Dautovski svirao na instrumentu iz doba neolita (FOTO)
- Loptasta flauta ima tri otvora, tri tona, a ja sam do sada došao do 16 tonova. Obožavam zvuk koji proizvodi. On je zaista nebeski, rajski - ushićeno nam priča profesor Dautovski
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Miloš
Covek svira instrument star 6000 godina, drzi u rukama nesto iz Neolita... I uvek se iznova odusevim kad vidim ovaj snimak! Neverovatna je i slicnost ove okarine i ideje koju je realizovao matematicar Dzon Tejlor, sredinom proslog veka, praveci engleski model okarine sa 6 rupa (takozvana "pendant" okarina). Na 4 gornje rupe, kombinacijom otvaranja i zatvaranja, dobija se cela oktava sa svim polutonovima. Dve donje daju mogucnost jos dva tona. Pored svih duvackih instrumenata koje posedujem i sviram, Tenrai sestorupna okarina je zaista nesto posebno u kolekciji. Najdrazi, najsvirljiviji i, jednom recju, perfektan instrument u svom tonalnom rasponu. Bolje zvuci od vecine dvanaestorupnih italijanskih modela, tj. savremenih okarina ciji je izumitelj Djuzepe Donati. Lepo je procitati i o kineskom xun-u starom 8000 godina i razmisliti kako je paralelni razvoj ljudskog mozga na velikim daljinama uticao da su se otkrivale iste ili slicne stvari i kad su instrumenti u pitanju. Osmislite zivot, ne traje dugo, umesto sto komentarisete predivnu neolitsku okarinu, u danasnje vreme, jezikom kamenog doba.
Puki
O KARINA
rajski nosorog u kopackama
Juce je moj komsija Majo na klipu kukuruza iz 2 stoljeca odscirao jednu stavr koja je mislim iz treceg stoljeca a kazu u kamenom zapisu da ju je izvodiolo neko dugme izbijeljeno..zvuk je bio bozanstven da su se i ptice podstidjele..al da ima budala ima ..ovo je samo dodatak sveakom glupostima koje citamo..