Srbija pravi razvojnu strategiju za DOLAZAK NOVOG TESLE!

  • 1

Da li će "pametne specijalizacije" omogućiti značajniju podršku države velikom broju inovativnih ljudi u Srbiji da naprave neku od onih inovacija, koje su, poput pronalaska automobila ili televizora, menjale način života?

Ova četiri tehnološka trenda će dominirati u 2017. godini

Nadležni u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja veruju da je to tako i najavljuju donošenje strategije "pametnih specijalizacija", kao razvojne strategije države, bazirane na tome da istraživački i inovacioni potencijal bude pokretač unutar društva.

ZAPAMTITE OVE MOMKE IZ SRBIJE: Stefan i Nikola su mladi pronalazači koji menjaju svet!

U Zavodu za intelektualnu svojinu kažu da radikalne inovacije imaju mogućnost i snagu da promene tržište i naprave nagle zaokrete u tehnologiji ili grani industrije u kojoj se pojave.

ONI SU PONOS SRBIJE! O ovoj dvojici mladih srpskih naučnika SNIMLJEN JE I FILM! (VIDEO) (FOTO)

Nikola Radovanović iz tog zavoda rekao je za Tanjug da se inovatori mogu smatrati vizionarima, jer su na neki način predvideli kako će se tehnološki proces dalje odvijati.

Foto: Dejana Stojanović Foto: Dejana Stojanović

Navodi da je prvi televizor "naterao" tržište da se prilagodi takvom proizvodu, kao što je primer radikalne inovacije bio i prvi mikrofon ili prvi mobilni telefon.

- To su primeri radikalne inovacije, a to su one inovacije koje praktično menjaju svet u kome živimo. Postoje brojni primeri u prošlosti, postoje brojni primeri i danas - kaže Radovanović i navodi da sve što je oblikovalo naš život danas - oblikovano je pomoću radikalnih inovacija.

Java platforma, računarska platforma za programiranje aplikacija, može se smatrati relativno savremeno postavljenim standardom, kaže Radovanović i navodi da u vreme kada se ona pojavila nije postojao standard koji bi mogao da joj parira, te da se brojne softverske aplikacije danas prave sa osnovom na java platformi.

Interesantan primer je, kaže, inovacija grupe naučnika sa Univerziteta u Perru koja je napravila bilbord koji skuplja vodu iz atmosfere i putem filtera pretvara je u pijaću vodu koja je dostupna lokalnoj zajednici.

Foto: Milena Đorđević, Matija Nikolić Foto: Milena Đorđević, Matija Nikolić

- To je takoreći radikalna inovacija koja nema visok nivo kompleksnosti, nego je nešto što se relativno jednostavno može napraviti, a opet postavlja se standard u toj oblasti ukoliko tržište to prihvati - navodi Radovanović.

Dodaje da čak i neki naši pronalazači pokušavaju da drže korak sa trendovima i trude se da se uhvate u koštac sa modernim problemima koji se pred njih postavljaju, te navodi pronalazak profesora Milorada Mitkovića u oblasti ortopedske hirurgije ili rad akademika Dejana Popovića i profesora Aleksandra Vega sa Mašinskog fakulteta koji takođe prave proboje u oblasti medicinskih pomagala i mašinstva.

Sistem intelektualne svojine, odnosno zaštite patenata je, objašnjava Radovanović, takav da pruža zakonski monopol u određenom vremenskom periodu, a to je 20 godina, i to na određenoj teritoriji.

Foto: Večernje novosti onlinem Ž. Knežević Foto: Večernje novosti onlinem Ž. Knežević

- Ukoliko biste bili takav vizionar koji bi postavio standarde uz pomoć neke radikalne inovacije došli biste do monopola za iskorišćavanje takve inovacije i za bilo kakvo njeno unapređenje koje bi bilo komplementarno sa vašim izumom na teritoriji gde biste dobili zaštitu - kaže Radovanović.

Teško je, navodi, da pronalazači iz Srbije krenu u neke takve poduhvate sami, jer održavanje patenta i traženje patentne zaštite košta.

- Međutim, ukoliko postoji takva namera vizionara koji bi hteli da zaštite neko radikalno otkriće, onda bismo morali da govorimo o potrebi za traženjem partnera, nekih finansijskih olakšica koje bi mogle da pomognu u tom prvom koraku kada se mora plaćati održavanje i zaštita održavanja patenta, a nemate već lansiran proizvod na tržištu - kaže Radovanović.

U Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kažu da bi strategija pametnih specijalizacija, na kojoj se radi, trebalo da identifikuje oblasti komparativnih prednosti u onim oblastima u kojima može najbrže da se napravi prodor.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović Foto: Tanjug/Sava Radovanović

- Formirali smo međuvladino radno telo krajem prošle godine. Donošenje same strategije ušlo je u akcioni plan Vlade i taj period je oročen na dve godine - rekao je za Tanjug pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Viktor Nedović.

Govoreći o vezi strategije pametnih specijalizacija i radikalnih inovacija, Nedović kaže da je počeo proces analize potencijala koji treba da prepozna oblasti koje, uz brzo investiranje, mogu da doprinesu velikom skoku i otvore radna mesta.

- Suština je u tome da ta strategija može jako da pomogne rastu države, odnosno da identifikuje ono polje u koje treba investirati - navodi Nedović.

Navodi da je direktor Direktorata za istraživanje i inovacije pri Evropskoj komisiji Robert Jan Smits prilikom nedavne posete Srbiji napomenuo da Evropska komisija pokušava da napravi brz način i prepoznavanja i podrške onim inovacijama koje mogu da naprave jako brz prodor i iskorak i unaprede ekonomiju zemalja EU i time otvore nova radna mesta.

- Evropska komisija u delu koji se tiče inovacija planira da formira jedno posebno telo i poseban Savet za inovacije koji će se baviti aspektom radikalnih inovacija, dakle onih inovacija koje mogu brzo da daju korist u kratkom periodu - navodi Nedović.

Daljinac baner

(Telegraf.rs / Tanjug)

 

Video: Skup povodom osnivanja pokreta za narod i državu u Jagodini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • rajko

    17. maj 2017 | 01:10

    Nek Srbija pravi strategiju za spas celokupne drzave sa Vojvodinom,a digla je ruke od Vojvodine,nista ne ulaze,a uzima previse,okreni se Vojvodini malo,ulozi neki dinar ili ne uzimaj nista od nje.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA