Kapetan Kukavica je konačno dobio kaznu za tragediju "Kosta Konkordije", a već godinama zarađuje na "Potonulim istinama" (FOTO) (VIDEO)
Vrhovni sud Italije potvrdio je zatvorsku kaznu od 16 godina bivšem kapetanu kruzera Kosta Konkordija Frančesku Sketinu, zbog njegove uloge u udesu tog broda 2012. godine kada je poginulo 32 ljudi u blizini ostrva Điljo u Toskani.
On je kažnjen jer je kao kapetan broda lakomisleno izveo nepotreban manevar, takozvani "naklon" (odavanje počasti približavanjem) pored ostrva Điljo u Tirenskom moru, rasporio brod o stenu, kobno zakasnio sa evakuacijom broda koji je delimično potonuo, što je izazvalo smrt 32 osobe i povređivanje još 110 osoba. Pukim slučajem brod je nalegao na podmorski greben, jer da je stao samo nekoliko metara napred, nazad ili u levu stranu, brod bi potonuo na nekoliko desetina metara dubine, a broj mrtvih bio bi daleko veći.
Kapetan Frančesko Sketino je proglašen krivim 2015. za ubistvo iz nehata zbog toga što je izazvao brodolom i napustio putnike, i osuđen je na 16 godina zatvora, prenosi Rojters. Ovom presudom okončan je žalbeni proces i potvrđena prvobitna presuda.
Sketino (56), koji je bio na slobodi tokom žalbenog procesa, javio se u zatvor u Rimu čim mu je rečeno da je presuda potvrđena kako bi otpočeo izdržavanje kazne, rekao je njegov advokat. On je stupio u rimski zatvor "Rebibiju" preksinoć oko osam uveče, navodno samo minut pošto je Vrhovni kasacioni sud, nakon 10-satnog većanja, odbacio sve žalbe njegovih advokata i potvrdio kao pravosnažnu presudu.
Sketino je inače u iskazu pred sudijom za prethodnu istragu priznao da je hteo da uputi "naklon" ostrvu sa kojeg je njegov šef sale i na kojem je živeo i njegov prethodni zapovednik Mario Palumbo. Priznao je da je stajao pored kormilara i davao naloge, da je isti manevar preduzeo i nekoliko puta ranije zbog čega se i osećao sigurnim, da je znao za podvodne stene, da je naredio zaokret udesno pred njima, ali da je zakasnio, "pa je brod krmenim delom zahvatio stenu koja ga je zaparala" skoro sedamdesetak metara u dužinu.
Sketina su nazvali "Kapetanom Kukavicom" jer je s broda pobegao među prvima i zatim odbio da posluša naredbu službenika Lučke kapetanije u Grosetu, kapetana Gregorija De Falka, da se vrati na palubu i koordinira spasavanje.
Osuđenik je odbijao krivicu, svaljivao je na druge, posebno na kormilara, hvalio se da je spasio 4.197 preživelih, a prekjuče je izjavio da on plaća za sve.
ZARAĐUJE NA KRIVICI
Hotelski direktor broda Manriko Điampedroni nagodio se na dve godine i šest meseci, prvi oficir palube Kiro Ambrosio na jednu godinu i 11 meseci, druga oficirka palube Silvija KoroniKa na jednu godinu i šest meseci, a na jednu godinu i osam meseci kormilar Jakob Rusli Bin, na koga kapetan Sketino baca glavnu krivicu za brodolom, tvrdeći da ga taj Indonežanin nije dobro razumeo, pa je skrenuo u pogrešnu stranu.
Kapetan Kukavica je u međuvremenu uspeo i da napiše knjigu u svoju odbranu, 600 stranica naslovljenih "Potonule istine" (Le verità sommerse), i tako uspeo da mnogostruko zaradi na svojoj krivici i sramoti.
A njegovi branioci najavljuju da će se žaliti Evropskom sudu u Strazburu, jer su "Sketinu povređena prava na odbranu".
Video: Vulkan na Islandu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.