NEHUMANO: Nepokretnom dečaku (10) država tri puta smanjila novčanu pomoć

  • 0

D. D. (10) iz Kragujevca, koji boluje od sindroma Dendi-Voker (težak oblik retardacije), zbog čega je potpuno nepokretan, od države će ubuduće dobijati 60 odsto smanjenju novčanu pomoć. Roditelji tvrde da nemaju novca da se staraju o detetu, a iz republičkog PIO Fonda kažu da je pomoć smanjena jer je dečaku bolje.

Otac D. D. Siniša Dobrić kaže za dnevni list "Kurir" da je njegov sin na razvojnom nivou desetomesečne bebe i da uopšte nije jasno na osnovu čega je finansijska pomoć države ovako drastično smanjena.

- Moje dete je nepokretno! Ima stopostotno telesno oštećenje! On ne može ni da govori, ni da sedi, ni da hoda, jer je sa 10 godina na razvojnom nivou desetomesečne bebe, a Fond PIO mu je mesečnu pomoć koju je primao smanjio za 60 odsto. Sramota je šta su nam uradili - kaže Siniša.

Naime, D. D. je primao mesečnu pomoć od 23.300 dinara, jer su lekari u Kragujevcu procenili da je dečak potpuno nepokretan i da mu je koeficijent inteligencije 8,3. Međutim, Fond PIO je, prema rečima njegovih roditelja, doneo odluku da se njegovo zdravlje poboljšalo i da mu je telesno oštećenje smanjeno sa 100 na 80 odsto. Samim tim mesečna pomoć koju D. D. prima smanjena je sa 23.300 na 8.246 dinara.

Majka bolesnog dečaka Milica objašnjava da je D. D. rođen sa Dendi-Voker sindromom kao posledicom njenih zdravstvenihproblema u trudnoći.

- U toku graviditeta dobila sam težak oblik herpesa, vrlo redak u svetu. Ličio je na variolu! To se, na nesreću, odrazilo na dete. Prve komplikacije uočili smo u njegovom trećem mesecu i tada je utvrđeno da boluje od sindroma Dendi-Voker i da je zaostao u razvoju. Pojednostavljeno, ukleštenja u glavi ne omogućavaju mu normalan razvoj mozga - ispričala je Milica.

Ona dodaje da je morala da napusti posao kako bi se brinula o svom detetu.

- Posao sam napustila, a oni su za 60 odsto smanjili pomoć koju smo primali. Nemam reči za njihov postupak! Sina ni po koju cenu nismo želeli da ostavimo u nekoj specijalizovanoj ustanovi, a briga o ovakvom detetu u takvim ustanovama košta i do 400 evra. Gde su meni te pare? - neutešna je Milica.

PIO: Došlo je do poboljšanja!

U Fonda PIO kažu da je desetogodišnjem D. D. poslednje dve godine zdravstveno stanje dosta bolje.

- Uvidom u nalaze lekara veštaka po veštačenjima iz 2009. i 2011. godine konstatuje se da je došlo do poboljšanja pokretljivosti. Iz tog razloga korigovano je telesno oštećenje - tvrde u Fondu.

Šta je sindrom Dendi-Voker?

Dendi-Voker sindrom je urođena deformacija malog mozga i delova ispunjenih tečnošću oko njega. Sindrom može da se pojavi iznenada ili da se razvija neprimetno. Simptomi, koji se obično pojavljuju u ranom detinjstvu, uključuju spor razvoj motornih funkcija i progresivno uvećanje lobanje. Kod starije dece može da dođe do glavobolja, povraćanja, grčeva, a mogu da se pojave i znakovi disfunkcije malog mozga kao što su nestabilnost, lošija koordinacija mišića ili igranje oka.

(M. S. / Kurir / Foto: Kurir)

Video: Zagrebačka policija pretražuje Savu u potrazi za nestalim detetom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA