Žene u Srbiji su sve češće nadute i stomak im se povećava: Kad se jave lekaru, uglavnom je kasno da im spase život!

  • 17

Svetski dan borbe protiv raka jajnika, 8. maj, obeležava se danas u Srbiji i čitavom svetu. Od najsmrtonosnijeg ženskog kancera u Srbiji svaki dan obole dve, a umre jedna žena.

Svakog dana 2 žene u Srbiji saznaju da imaju ovaj problem s jajnicima. Situacija je alarmantna

REVOLUCIONARNO: Naučnici RAK OTKRIVAJU U GENIMA!

Statistika kaže da je tako naša zemlja u poslednjih 20 godina izgubila blizu 10.000 žena, koje su obolele od retkog, ali jednog od najsmrtonosnijih karcinoma.

U svetu se godišnje registruje 250.000 novih slučajeva obolelih od raka jajnika, a 140.000 žena izgubi bitku sa tom bolešću.

Foto-ilustracija: Profimedia/Sciencephoto RM Foto-ilustracija: Profimedia/Sciencephoto RM

Direktor GAK u Višegradskoj Aleksandar Stefanović naglasio je da je rak jajnika najsmrtonosniji rak, jer bolest počinje bez prepoznatljivih simptoma i uglavnom se otkrije u kasnoj fazi.

- I kada se jave simptomi poput nadutosti, oticanja stomaka, podrigivanja, štucanja i kada se urade pregledi, bolest je u trećem - četvrtom stadijumu kada je preživljavanje 30 do 40 odsto -  pojasnio je Stefanović.

Foto: Profimedia/Alamy Foto: Profimedia/Alamy

Državni sekretar Ministarstva zdravlja Ferenc Vicko podsetio je da je država od prošle godine uvela 23 inovativna leka za lečenje pacijenata u Srbiji, a da se jedan od njih odnosi na lečenje obolelih od raka jajnika , ali sa mutacijama na BRCA genima.

On je dodao da Srbija nema hospisa, gde bi se negovali pacijenti koji su u odmakloj fazi bolesti, ali da je uređeno da svaka bolnica ima jedinice gde bi se negovali takvi pacijenti.

Šef hirurške onkološke službe u GAK Narodni Front Vladimir Pažin, pojasnio je da se bolest često vrati, bez obzira što je prethodno sva tumorska masa hirurški uklonjeno. On je dodao da je važno jednom godišnje da žene idu na preventivne preglede i tako bolest otkriju dok je u ranoj fazi i pre pojave prvih simptoma.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Jedna od obolelih žena koja se godinama bori sa ovom teškom bolešću je i Zorica Velicki koja je naglasila da će se udruženje obolelih žena "Progovori" i dalje boriti da što više pacijenata dobije savremenu terapiju.

Ona je naglasila da je karcinom jajnika retko obolenje te da država može da nabavlja lekove koji nisu registrovani kod nas, a koji su neophodni za terapiju.

Potpredsednica vlade i predsedsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović kaže da se u borbu protiv ove bolesti mora uključiti celo društvo, da se mora više raditi na preventivnim pregledima, kako bi žene na vreme saznale za bolest i da budu kvalitetno lečene. Ona kaže da današnja moderna medicina nije samo pitanje preživljavanja određenih bolesti, već je i pitanje kvaliteta života.

Mihajlović naglašava da će se zalagati za viši nivo brige za mlade žene kojima se bolest otkrije u ranoj fazi i koje se nisu ostvarile kao majke, ali i za one kojima se bolest otkrije u odmaklom stadijumu.

- Za mlade žene koje se nisu ostvarile kao majke da kroz banku jajnih ćelija, nakon lečenja mogu da postanu mame, a za sve one kojima se bolest otkrije u odmakloj fazi da učinimo više kroz otvaranje hospisa, koji postoje svuda u svetu - naglasila je Mihajlović.

Daljinac baner

(Telegraf.rs / Tanjug)

 

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Cvrle

    8. maj 2017 | 16:13

    Kad zena ode u drzavnu zdravstvenu ustanovu prvo treba da zakaze pregled,najranije za mesec dana. Zatim kad to prodje zakazu joj ultrazvuk za dva meseca od pregleda ako ima srece,a dok doceka papa test i kolposkopiju moze da oboli i umre ni ne znajuci sta ima. Znaci,prevencija drage moje jeste odlazak kod privatnika gde sve zavrsimo za sat vremena i naravno platmo.

  • miki

    8. maj 2017 | 15:12

    Zelim da porucim svim zenama,devojkama,idite na redovne kontrole.Iz iskustva vam govorim,jer sam upravo od ove podmukle bolesti izgubio svoju suprugu,mladu zenu.Upravo je problem u tome,sto kada su se pojavili prvi simptomi,bas ovi koji su navedeni gore,bilo je kasno za bilo sta.Zato molim drzavu,drustvo i sve ostale koji mogu da pomognu u prevenciji i lecenju ove bolesti da pomognu.

  • Jelena

    8. maj 2017 | 15:16

    Zdravstvo u srbiji ne radi nista u vidu prevencije bolesti, svi su izgleda zaboravili da je bolje spreciti nego leciti. Evo ja zivim preko i imala sam problema sa jajnicima a ovde se to resava po hitnom postupku, u Srbiji zavrsis cekajuci toliko dugo vremena da2bolest napreduje. Treba uvesti da je obavezan papa test na svake 2 godine a za zene koje su imale problema 6 do 12 meseci kontrola i to se zove prevencija

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA