Nada za 500.000 parova u Srbiji koji ne mogu do potomstva: Formira se banka embriona

 ≫ 
  • 1

Oko pola miliona parova u Srbiji, prema nezvaničnim podacima, ima problem da se prirodnim putem ostvari u ulozi roditelja. A samo 4.000 parova moći će ove godine o trošku države da obavi postupak vantelesne oplodnje u nekoj od pet državnih i deset privatnih ustanova, pišu Večernje novosti.

Možda i najvažnija vest o vantelesnoj oplodnji u Srbiji ove godine: Država će omogućiti davanje embriona, otvara se banka jajnih ćelija

Nepoznanica je koliko će novi zakon o biomedicinski potpomognutoj oplodnji uticati na to da se situacija u vezi sa ovim pitanjem poboljša.

Ipak, naznačajnija novina ovog zakona, da će se i kod nas formirati banka reproduktivnih ćelija i embriona, u javnosti je izazvala oprečna mišljenja i pokrenula lavinu pitanja - kome je zakon namenjen, da li je reč o trgovini muškim i ženskim polnim ćelijama.

- Novousvojeni zakon striktno zabranjuje trgovinu reproduktivnim ćelijama i embrionima - tvrdi prof. dr Ivan Tulić, član Republičke stručne komisije za vantelesnu oplodnju i član tima koji je radio na izradi teksta zakona.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

- Ova vrsta biološkog materijala prikupljaće se od supružnika ili vanbračnih partnera koji su odustali od svojih reproduktivnih ćelija ili embriona uz pisanu saglasnost. Banke će se formirati pri zdravstvenim ustanovama, a prva će najverovatnije biti na Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije.

Za razliku od zemalja koje već imaju institut banke embriona, i gde se parovima omogućava da ih genetski ispitaju pre nego što se plasiraju u matericu druge žene, u Srbiji to još nije moguće. Zato su, kažu stručnjaci, genetske anomalije u porastu.

- Ova vrsta banke najznačajnija je za one parove koji su imali više neuspešnih pokušaja vantelesne oplodnje, kao i onima sa teškim genetskim opterećenjem - objašnjava profesor Tulić.

Kada se osnuje banka reproduktivnih ćelija, bračni parovi u Srbiji moći će o trošku države da zamrzavaju svoje polne ćelije i embrione, doniraju ih drugim ljudima u zemlji i inostranstvu. Pravo na VTO postupak imaće i žene bez partnera.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Večernje novosti)

Video: Mećava zatrpala zapadnu Srbiju: Ekipe rade na rašićavanju svih putnih pravaca

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • usvojite dete

    10. maj 2017 | 12:58

    vec ima dovoljno naroda na svetu, usvojite nekoga, domovi su puni !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA