Kako mesto u Srbiji koje nema 100.000 stanovnika može da postane grad?
U Srbiji trenutno postoji 26 gradova, a prestonica Beograd ima poseban status, može se zaključiti na osnovu izmena Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije koji važi od februara 2016. godine.
TUGA NEMOĆI: Posle mraza koji je uništio rod, grad veličine pasulja dokrajčio malinjake u Ljuboviji
Sve do tada, država je imala svega 22 lokalne samouprave, plus Beograd i deo Prištine.
Kada se grad definiše kao urbano naselje čiji se stanovnici većinski bave industrijom, trgovinom i servisnim delatnostima, postavlja se pitanje šta je potrebno da bi selo ili varošica promenili svoj status i od poljoprivrednog, postali urbano naselje.
- Prvi uslov je da na njihovoj teritoriji živi više od 100.000 stanovnika. Tada takve lokalne samouprave mogu imati svoje (gradske) opštine, kao što je slučaj u Beogradu i Nišu - za Telegraf.rs pričaju iz Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i nastavljaju:
- Sledeći kriterijum jeste poseban geografski položaj, odnosno položaj značajan za Srbiju, kao što su recimo, blizina naseljenog mesta u odnosu na državnu granicu.
Takođe, grad može da ima i svoje simbole, poput grba i zastave.
Gradovi koji imaju više od 100.000 stanovnika su Zrenjanin, Kraljevo, Kruševac, Leskovac, Smederevo, Subotica, Čačak, Šabac i naravno Beograd, Niš i Novi Sad.
Oni koji su dobili status zbog posebnog geografskog položaja i izuzetnog značaja za pojedina područja Srbije su Kikinda, Vršac, Pirot, Valjevo, Vranje, Zaječar, Jagodina, Loznica, Novi Pazar, Požarevac, Sombor, Sremska Mitrovica i Užice, dok su Vranje, Užice, Loznica i Zaječar karakteristični jer se nalaze u blizini državne granice.
(Telegraf.rs)
Video: Skup u Jagodini
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dajana Mataruga
Za Vas Pančevo ne postoji?
Podelite komentar