Kako mesto u Srbiji koje nema 100.000 stanovnika može da postane grad?
U Srbiji trenutno postoji 26 gradova, a prestonica Beograd ima poseban status, može se zaključiti na osnovu izmena Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije koji važi od februara 2016. godine.
TUGA NEMOĆI: Posle mraza koji je uništio rod, grad veličine pasulja dokrajčio malinjake u Ljuboviji
Sve do tada, država je imala svega 22 lokalne samouprave, plus Beograd i deo Prištine.
Kada se grad definiše kao urbano naselje čiji se stanovnici većinski bave industrijom, trgovinom i servisnim delatnostima, postavlja se pitanje šta je potrebno da bi selo ili varošica promenili svoj status i od poljoprivrednog, postali urbano naselje.
- Prvi uslov je da na njihovoj teritoriji živi više od 100.000 stanovnika. Tada takve lokalne samouprave mogu imati svoje (gradske) opštine, kao što je slučaj u Beogradu i Nišu - za Telegraf.rs pričaju iz Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i nastavljaju:
- Sledeći kriterijum jeste poseban geografski položaj, odnosno položaj značajan za Srbiju, kao što su recimo, blizina naseljenog mesta u odnosu na državnu granicu.
Takođe, grad može da ima i svoje simbole, poput grba i zastave.
Gradovi koji imaju više od 100.000 stanovnika su Zrenjanin, Kraljevo, Kruševac, Leskovac, Smederevo, Subotica, Čačak, Šabac i naravno Beograd, Niš i Novi Sad.
Oni koji su dobili status zbog posebnog geografskog položaja i izuzetnog značaja za pojedina područja Srbije su Kikinda, Vršac, Pirot, Valjevo, Vranje, Zaječar, Jagodina, Loznica, Novi Pazar, Požarevac, Sombor, Sremska Mitrovica i Užice, dok su Vranje, Užice, Loznica i Zaječar karakteristični jer se nalaze u blizini državne granice.
(Telegraf.rs)
Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dajana Mataruga
Za Vas Pančevo ne postoji?
Podelite komentar