Ušli su u misterioznu crkvu Svetog Nikole u selu, koja je bila potopljena pola veka: Voda je počela da se povlači i otkrila njene tajne (FOTO) (VIDEO)
Mavrovo u Makedoniji obiluje prirodnim lepotama od kojih zastaje dah, a ovaj nacionalni park tokom cele godine posećuju domaći i strani turisti. Ski staza Mavrovo je takođe veoma popularna, a ovaj park nudi i mnogo više od toga. Posebno se izdvaja njegova crkva koja polako otkriva svoje dugo skrivane lepote i tajne.
Jedno od bitnih obeležja koje privlači pažnju gotovo svakog posetioca je napuštena i potopljena crkva "Svetog Nikole" iz 1856. godine, koja se nalazi u jezeru Mavrovo.
Međutim, zbog izgradnje hidro-sistema "Mavrovo" crkva je potopljena 1956. godine.
Neki turisti su bili u mogućnosti da stignu do obale i vide crkvu, a samo neki su bili u prilici da uđu u nju, i da vide izbliza kako sada izgleda.
Ovih dana nivo vode u Mavrovu se smanjio, a samim tim su ljudi dobili priliku da uđu u crkvu i da pogledaju jedan od najlepših hramova, prenosi telegraf.mk.
- Stalno dolaze turisti koji žele da uđu u crkvu, ali to može samo kada se voda povuče. Ranije su ulazili samo ronioci - kaže jedan stanovnik Mavrova.
Ovog petka crkva se našla u prestižnom časopisu "Hafintgon post" gde proglašena za jedno od najvećih napuštenih crkava na svetu.
U poslednjih nekoliko godina pokrenute su inicijative za obnavljanje crkve.
Nedavno je predstavljen projekat za održavanje, restauraciju i zaštitu crkve "Sveti Nikola", što je delo studija "Teatriks" iz Skoplja.
Objekat treba da bude popravljen i zaštićen kao deo arhitektonskog i kulturnog nasleđa. Crkva bi trebala da sačuva svoj prvobitni oblik i da se obnovi krovna konstrukcija.
Prema popisu stanovništva iz 2002. godine Mavrovo je imalo 166 stanovnika. Njih 98% su etnički Makedonci, a ostalo su Srbi. Većina ih je pravoslavne veroispovesti.
Pogledajte video:
Video: Izgoreo magacin u Zemun Polju, tag Magacin Zemun Polje Požar
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Aba
Šta se dešava sa crkvom u srbiji koja je bila u žiži javnosti jer je bila pod vodom??? Naravno Svi su zaboravili na nju na zalost
Podelite komentar
BOZA ZEMUNAC
I posle se čudimo šta im se sve dešava ?
Podelite komentar
Retarde
A koliko je dzamija potopljeno bas me zanima u svim ovim akumulacionim jezerima?Zasto nisu izmestili ovu lepu crkvu nego su je ostavili da propada pod vodom i da je ljudsko oko ne gleda,sto kao i kod nas i to na vise mesta?Titov sistem je to radio planski i pripremao teren za ovo danas...
Podelite komentar