208 roditelja dobilo prijave za nevakcinisanje dece: Evo koliko kazni je naplaćeno
Nijedan roditelj do sada nije kažnjen zbog nevakcinisanja deca u gradovima gde je zabeležen najmanji odziv na imunizaciju - Nišu, Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu.
Nijedan roditelj nije kažnjen zbog nevakcinisanja dece
Inspekcija ministarstva zdravlja od početka godine podnela je 46 prekršajnih prijava protiv roditelja koji nisu vakcinisali svoju decu, a tokom prošle godine 198 .
U Prekršajnom sudu u Beogradu rečeno je Tanjugu da je od početka ove i tokom prošle godine formirano 208 predmeta, od kojih je do sada deset rešeno.
U dva slučaja je zahtev odbačen jer, kako kažu, nisu ispunjeni uslovi za pokretanje prekršajnog postupka, dok je u osam predmeta izrečena prekršajna sankcija opomena.
- Nijedan roditelj nije kažnjen. U ostalim postupcima je dokazni postupak u toku - rečeno je Tanjugu u Prekršajnom sudu u Beogradu.
U Prekršajnom sudu u Kragujevcu kažu da je tokom prošle godine podneto devet prekršajnih prijava protiv roditelja koji nisu vakcinisali decu po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, a da od početka ove godine nije podnet ni jedan prekršajni zahtev.
- Donete su tri presude po ovim predmetima: izrečene dve opomene i doneta jedna oslobadajuća odluka - rečeno je Tanjugu u tom sudu.
Prekršajnim sudovima u Novom Sadu i Nišu u 2016. godini i u 2017. godini nije stigao nijedan zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv roditelja koji nisu vakcinisali decu.
Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, koji je usvojen februara prošle godine, predviđene su kazne za roditelje koji ne vakcinišu svoju decu od 30.000 dinara do 150.000 dinara.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Batut u najvećem padu je vakcinacije dece MMR vakcinom (protiv malih boginja, rubeola i zauški), a najmanji obuhvat je u Nišu, Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu.
U Nišu je obuhvat MMR-om svega 51 odsto, dok je u Beogradu 65 odsto.
Zbog sniženog obuhvata vakcinacijom u toku je epidemija malih boginja u Rumuniji gde je do sada obolelo više od 4.800 ljudi i umrla 21 osoba.
Da bi se postigao i sačuvao kolektivni imunitet obuhvat vakcinacijom mora biti najmanje 95 odsto. To znači da su od zaraznih bolesti zaštićena i deca koja su vakcinisana i ona koja iz zdravstvenih razloga nisu mogla da prime vakcinu.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Farm.tehnicar
Kad mi u kartonu u rubrici ko je odgovoran bude stajao neciji potpis a ne iksic onda cu vakcinisati svoje dete predvidjenim vakcinama. Posto se stavlja iksic i niko nije odgovoran onda cu ja preuzeti odgovornost i vakcinisati svoje dete kad ja hocu i cime ja hocu. Svakako nista pre trece godine... Kao i prvo dete..
Podelite komentar
Суд
По закону имамо право на живот,и не желим да ми нико то право одузима тако што ће ме терати да радим нешто што ће ми га угрозити.(Вакцинацијом или било чим).
Podelite komentar
Lazar M.
I po cenu 1000 prijava moja deca ih nece primiti sve dok neko od nadleznih ne stavi svoj potpis da ce snositi svu odgovornost u slucaju da se detetu nesto desi a uzrok izazove vakcina. Zasto se toga neko plasi ako su vakcine ok kako oni tvrde? Stvarno mi nisu jasni i nemam nameru vrsiti eksperimente na svojoj deci.
Podelite komentar