Ova "moderna" zemlja domaćin je Olimpijade, a turisti sa tetovažom ne mogu na javni bazen ili u teretanu
Pred Japanom je veliki test, jer 2020. trebaju da budu domaćini brojnim turistima i sportistima tokom Olimpijade, a problem će biti činjenica da će brojni među njima imati telo oslikano tetovažama, protiv čega su japanske vlasti itekako ustale.
Olimpijada podiže BDP Japana za 284 milijarde dolara
Turisti u Japanu koji imaju veće tetovaže mogu zaboraviti kupanje na javnim bazenima, posete plažama ili teretanama, ali i određenim restoranima ili konvencionalnijim radnjama. Razlog je činjenica da su tetovaže u Japanu snažno povezane sa organizovanim kriminalom, posebno sa Jakuzom - japanskom mafijom.
Japanska odbojnost prema tetovažama posebno će biti na testu kada 2020. Tokio bude domaćin Olimpijskih igara i kada se u toj zemlji pojave ne samo posetioci nego i sportisti sa brojnim tetovažama na svom telu, piše "net.hr".
Zbog ovakvog stava Japana prema tetovažama, ove nedelje počeće pravna bitka, a njen glavni akter je 29-godišnji Taiki Masuda, tatu umetnik, koji je stao pred sud kako ne bi platio kaznu od 3.000 dolara nakon što je policija, pre dve godine, upala u njegov studio. Svoj “upad” temeljili su na 14 godina staroj regulativi o kozmetičkom tetoviranju prema kojoj se kreiraju obrve zauvek, a koja propisuje da samo ovlašćeni zdravstveni radnici mogu obavljati taj posao.
- Reč je o nasilju nad slobodom izražavanja. Tetoviranje nije medicinski čin, a oni tvrde kako moram biti lekar ako želim da tetoviram. To nema smisla i ja to ne mogu da prihvatim - kazao je Masuda.
Očekuje se kako će saslušanje o ovom slučaju trajati mesecima, ali ako Masuda izgubi u Japanu će postati gotovo nemoguće tetovirati se.
- Ovo je slučaj bez presedana. Stanovište državnih advokata po kojem može da tetovira samo onaj ko je lekar je preterano. Ovaj slučaj ide protiv zdravog razuma - izjavio je 29-godišnjakov advokat Takeši Mikami.
Iz ministarstva zdravstva, pak, poručuju kako je stavljanje pigmenta na vrh igle i stavljanje tinte ispod kože medicinski čin, te da može prouzrokovati štetu zdravlju poput krvarenja ili infekcije u slučaju da ga obavlja neko bez tehničkog znanja.
Odnos prema tetovažama kroz istoriju se u Japanu menjala. Posednji veliki preokret u odnosu na njih dogodila se u sedamdesetim. Kijoši Šimicu, koji je s Masudom oformio grupu “Spasimo tetoviranje u Japanu”, kaže kako se tih godina tetoviranje počelo povezivati s filmovima o Jakuzi, jer su svi likovi u filmovima koji su bili članovi mafije imali velike tetovaže. Nakon toga se, kaže, tetoviranje počelo izjednačavati sa Jakuzom, odnosno zlom.
Jednako tako, paralela sa tetoviranjem povlačila se i kad je reč o poštovanju roditelja.
- Dobili ste svoje telo od roditelja, pa ako stavite tintu u njega, ne poštujete svoje roditelje - opisao je Šimizu za Vašington post kako na tetoviranje gledaju japanski tradicionalisti.
Tatu umetnici do pre dve godine bili su tolerisani. Međutim situacija se promenila pre dve godine kada su počele brojne racije. Godine 2012. u Osaki zabranili su zaposlenima tetoviranje, a onima koji su imali tetovaže zabranili su da ih pokazuju. Guverner Osake Ihiro Matsui nedavno je izjavio kako bi voleli da mogu da privuku više turista koji bi uživali u Japanu, međutim istaknuo je i kako su običaji u toj zemlji drugačiji, misleći upravo na tetoviranje.
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
SrbIN
Bravo za Japan
Podelite komentar
Podrzavam
Apsolutno!!!
Podelite komentar
Faraon
Novi svetski poredak počinje, ili budi jednak ko I drugi tj (zaglupljena masa ) ili ćeś biti ismevan I progonjen jer si drugačiji od glupe masa kojom se lako manipuliše
Podelite komentar