700.000 Srba ima isti zdravstveni problem o kome se ne priča: Penzioneri jedini imaju rešenje

 
  • 3

Stomatološki fakultet izdvaja određenu sumu za lečenje zuba građana, takođe i za protetiku

Istraživanje Instituta "Batut" pokazuje da više od 700.000 građana Srbije, odnosno svaki deseti, nema nijedan svoj zub u vilici!

NE RADI NAM STOLICA: Ovom rečenicom vraćaju pacijente kojima je potrebno hitno vađenje zuba

Stručnjaci ističu da odlazak kod stomatoga zavisi od razvijenosti zemlje, običaja, načina ishrane, ali i organizovanosti i dostupnosti zdravstvene zaštite.

Istraživanja i u svetu i kod nas pokazuju da nijedan sistem zdravstvene zaštite ne može da obezbedi dobro opšte zdravlje i zdravlje usta i zuba bez aktivnog učešća društva u celini. Ne samo stariji, već i veliki broj osoba u srednjim godinama, pa i mlađi ljudi, imaju malo svojih zuba.

Doktor Vojkan Lazić sa Stomatološkog fakulteta u Beogradu za RTS kaže da je ukidanje sistema stomatološke zdravstvene zaštite, zbog redukcije sečenja troškova u domovima zdravlja, dovelo do toga da je sve veći broj osoba sa prisutnom krezubošću.

Foto-ilustracija: Profimedia

- Pogotovo preventiva po domovima zdravlja i školama nije onakva kakva bi trebalo da bude i kakva je nekada bila, tako da se sve veći broj problema javlja - istakao je Lazić i dodao da se zbog toga kasnije otkrivaju karijesi.

Krezubost može da se javi u ranom životnom dobu. Razlozi su uglavnom loša oralna higijena i neodlasci kod zubara. Građani Srbije uglavnom idu stomatologu tek kada imaju nesnosan bol ili im se zub već raspada.

- U osnovi karijesa su bakterije koje se nalaze u mekim naslagama, znači da je higijena broj jedan u prevenciji nastanka karijesa - istakla je profesor doktor Katarina Beljaković Ivanović sa Klinike za bolesti zuba pri Stomatološkom fakultetu u Beogradu.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Prema njenim rečima, operacioni mikroskop služi da fine strukture, koje su bile nedostupne oku, stomatolog može da vidi i uz pomoć tog uređaja dolazi se do mnogo sigurnije i predvidljivije terapije.

Stomatološki fakultet izdvaja određenu sumu za lečenje zuba građana, takođe i za protetiku, ali to nije dovoljno.

- Mi za onaj sloj penzionera sa najmanjim primanjima od oktobra organizujemo izradu besplatnih totalnih i parcijalnih proteza - podsetio je dr Lazić.

Besplatne usluge, uz uput, dobijaju deca do 18 godina, studenti, trudnice. Pokvareni zubi izazivaju bolesti drugih organa, uglavnom srca, mozga, pluća i početak su različitih infekcija.

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Video: Čeka nas promena vremena, evo šta donosi kraj novembra

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milojko55

    2. maj 2017 | 11:40

    Vratite prirodne paste za zube iz drzavnih preduzeca. A ne samo uvoz evropskog odpada namenjen nama!!!

  • Vota

    2. maj 2017 | 20:58

    Наводно издвојили средства за грађане и поправљају зубе бесплатно и протетика бесплатна.Ако ти тамо студент вади зуб поправља учи се стиче праксу имаш неки попуст ако ти зуб вади његов професор цена као код приватника за све услуге. Треба рећи да све што ти раде студенти раде под контролом професора.То бесплатно раде само својим рођацима и пријатељима грађани никад не могу да дођу на ред да закажу ако не верујете пробајте да залажете неку бесплатну услугу и уверићете се.

  • Goran

    2. maj 2017 | 13:09

    Bitno da se ima i-phone ...a pare za zubara...nema

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA