Suđenje Mladiću: Izetbegović sprečio evakuaciju civila

  • 2

U Hagu je nastavljeno saslušavanje svedoka Tužilaštva u slučaju koji se u tom sudu vodi protiv Ratka Mladića. Svedočio je Dejvid Harland, bivši službenik Unprofora.

Harland je izjavio da je bilo perioda napetosti između civilnog i vojnog rukovodstva bosanskih Srba.

- Mislim da je bilo razdoblja kada bi dolazilo do napetosti između civilnih struktura pod (Radovanom) Karadžićem i vojnih struktura pod Mladićem - rekao je Harland, koji je bio raspoređen u Sarajevu od juna 1993. godine do kraja sukoba.

Bivši službenik za civilna pitanja i politički savetnik Unprofora rekao je i da je muslimanska vlada 1993. sprečila evakuaciju civila iz Srebrenice, koju je Unprofor predložio.

Harland je rekao da u arhivama Unprofora postoji dokument koji pokazuje da je Unprofor u proleće 1993. godine predložio evakuaciju civila iz Srebrenice, koja je čak bila počela, ali da ju je vlada BiH zaustavila.

- I tadašnji predsednik BiH Alija Izetbegović potvrdio mi je da je ta inicijativa sprečena - kazao je svedok tužilaštva tokom unakrsnog ispitivanja Mladićevog savetnika odbrane Branka Lukića.

Harland je priznao da je u demilitarizovanim zonama Srebrenici i Žepi bilo oružja i vojske, kao i da je Unprofor bio obavešten o napadima muslimanskih snaga u tom području, ali dokazi o ubijanju Srba bili su, kako je rekao, veoma ograničeni.

Govoreći o situaciji u Sarajevu, gde je bio raspoređen od juna 1993. godine do kraja sukoba, Harland je ocenio da su Srbi "mogli da primene mnogo veći pritisak od onog koji su činili".

Da su to uradili, mogli su da dovedu do pada odbrane grada, izjavio je Harland, ocenivši da bi "zauzimanje grada, uz poštovanje zakona i običaja ratovanja, bilo manje drastična mera od sankcija" usmerenih protiv civilnog stanovništva.

Opisujući situaciju u Sarajevu, naveo je da je vladala atmosfera straha i beznađa, da je moral bio na niskom nivou i da je bilo dezertiranja. On je potvrdio da su muslimani svesno izazivali nestašice gasa i struje u Sarajevu, kao i da su iz snajpera gađali ljude koji su popravljali vodove i prikazivali da to čine Srbi kako bi dobili međunarodnu pomoć.

- Neki s bosanske strane su smatrali da će neki potezi biti od pomoći da izazovu zapadnu vojnu intervenciju. Izetbegović mi je lično rekao da stanovništvu ne treba omogućiti da izađe iz Sarajeva -  kazao je Harland.

- Da li ste bili obavešteni da su srpski civili ubijani u Sarajevu? - upitao ga Lukić.

- Da -  odgovorio je Harland, i dodao da je Unprofor pokušavao da ustanovi etničku pripadnost žrtava, kao i uzrok smrti.

Na pitanje koliko je Srba ubijeno tokom rata, on je odgovorio da je tokom opsade život izgubilo oko 10.000 ljudi, od kojih su oko 1.000 bili Srbi i nije se složio s Lukićevim navodima da je ubijeno više od 5.000 Srba.

(I. M. / Tanjug)

Video: Eparhija zabrinuta zbog provokacija kod manastira Banjska, traži zaštitu svetinja i mira

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • filip

    11. jul 2012 | 16:48

    Al serete,pisete neke nebuloze,sve lazi,nista provereno...

  • DutchDutch

    21. jul 2012 | 20:19

    Molim uvazeni-profesionalni team telegrafa da provjeri cinjenicu je li tay isti Alija Izetbegovic pobio-zaklao sve one Srebrenicane?/nije na odmet,imate te mogucnosti...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA